Za mikrocefalií může být virus Zika, nebo genetika

Poslední aktualizace 23. 10. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Těhotné ženy musí chodit na široké spektrum vyšetření. Jejich cílem je zajistění bezpečnosti budoucích matek, pro které těhotenství představuje obrovskou zátěž. Lékaři se ale zajímají i o normální vývoj plodu. Bohužel, vlivem mnoha faktorů se může stát, že mu bude diagnostikována mikrocefalie. Co to je, jak vzniká a dá se nějak léčit?

I když to není pravidlem, většina žen se těší na to, až porodí potomka. Jakmile se s těhotenstvím smíří, začnou dítěti vybírat jméno a začnou si představovat, jak bude dítě asi vypadat a jaký z něj může vyrůst člověk.

Pravdou ale je, že těhotenství s sebou přináší i mnoho stresu, protože ženy musí podstoupit mnoho nepříjemných (a někdy i rizikových) vyšetření, které mají za cíl odhalit, zda je s nimi i s budoucím dítětem vše v pořádku. Žádnou nastávající maminku proto asi nejspíš nepotěší, že dítěti může být diagnostikována vývojová vada. Jednou z nich je i mikrocefálie.

mikrocefalie

Co tuto vývojovou vadu způsobuje? A může mít dítě, které jí trpí, normální život?

Příznaky

Mikrocefálie je vývojová vada, pro kterou je typická nedovinutá hlava. To znamená, že dítě, které jí trpí, má za sebou předčasné ukončení vývoje mozku. Bohužel, rodiče takových dětí to nemívají jednoduché, protože s mikrocefalií souvisí celá plejáda dalších zdravotních a psychických problémů. 

Mezi příznaky mikrocefálie patří:

  • Opoždění vývoj (problémy s řečí, problémy s pohybem…)
  • Poruchy učení
  • Potíže s koordinací pohybu
  • Vysoko posazený pláč
  • Potíže s příjmem potravin (neschopnost polykat atd.)
  • Ztráta sluchu
  • Nedostatečný rozvoj zraku
  • Pokřivená mimika
  • Hyperaktivita
  • Malá postava

Pokud je mikrocefalie hodně těžká, může dokonce způsobit i úmrtí.

Jaké jsou její příčiny

Důvody, které vedou ke vzniku mikrocefalie nejsou za všech okolností známé. Existuje ale několik rizikových faktorů, které mohou mít na vznik mikrocefalie nemalý vliv.

Patří mezi ně například chromozomální, nebo jiná genetická abnormalita. Hodně nebezpečné jsou i infekce v průběhu těhotenství, které mohou mít negativní vliv na zdravý vývoj plodu. Dále nelze úplně vyloučit ani vliv velké podvýživy, nedostatek kyslíku pro plod atd. Někteří odborníci se domnívají, že vliv může mít i to, zda matka v průběhu těhotenství kouří, bere drogy nebo pije alkohol. Tyto faktory ale mohou mít neblahé dopady i na další segmenty zdraví budoucího dítěte.

Jak je to s virem Zika?

mikrocefalie

Jak už bylo řečeno, mikrocefalie může být způsobená infekcemi, mezi které patří i virus Zika. Zvlášť pokud ho žena v těhotenství prodělá. (Funguje totiž přenos z těla matky na dítě.) Jelikož na tento virus neexistuje žádný konkrétní lék, nejjednodušší je, když se ženy pokusí nákaze tímto virem vyhnout. 

Mezi způsoby prevence viru Zika patří:

  • Používání repelentních přípravků (virus Zika se přenáší kousnutím od komára)
  • Omezení cest do rizikových míst, kde se virus Zika nachází (např. Jižní Amerika)
  • Používání kondomu (zvlášť pokud někdo z páru do této rizikové oblasti nedávno cestoval => virus Zika se šíří tělními tekutinami, tedy, skrze sliny, semeno nebo vaginální sekrety)

Léčba

mikrocefalie

Na mikrocefalii se často přijde krátce po porodu, nebo v průběhu zdravotních prohlídek u pediatra. (Občas se na ni přijde i v průběhu ultrazvuku v těhotenství.) Aby se dala diagnóza potvrdit, lékař může v průběhu času zapisovat do tabulky velikost hlavy dítěte. Dále se zjišťují genetické predispozice a pohybové schopnosti dítěte.

Stanovení diagnózy mikrocefalie ale neznamená, že se může vaše dítě vyléčit. Ve skutečnosti totiž na mikrocefalii neexistuje žádný lék. Místo toho se lékaři zaměřují na zvládání a zmírňování dalších přidružených potíží. To může znamenat častější zdravotní prohlídky, dodatečná vyšetření či zapojení do speciálních programů, jejichž cílem je zlepšení schopností dítěte. 

Máte ve svém okolí někoho, komu se narodilo miminko s mikrocefalií? 

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mikrocefalie – Mikrocefalie (česky)

https://www.verywellhealth.com/zika-prevention-vaccine-4136568 – Jak předcházet viru Zika (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/305880 – Vše o mikrocefalii (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář