Bakerova cysta: Jak ji poznat, příčiny, léčba

Poslední aktualizace 23. 10. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Bakerova cysta v koleni není příliš často diskutovaným problémem. Je proto docela dobře možné, že jakmile vám lékař stanoví diagnózu, nebudete mít nejmenší tušení, na co se máte připravit. Proto vám vše důležité povíme v našem dnešním článku.

Problémy s pohybovým aparátem si spojuje mnoho lidí se stářím. Faktem ale je, že i mladý a fyzicky aktivní jedinec může k nějakým komplikacím celkem snadno přijít. Platí to například o Bakerově cystě, která se může vyskytnout na zádi vašeho kolene. 

Ačkoliv jde o stav, který nemusí nutně ohrožovat život, může s sebou přinášet celou řadu komplikací. Funguje na Bakerovu cystu léčba třezalkovým olejem, nebo je potřeba při jejím zvládání postupovat odlišně?

Na to vše se vám pokusíme odpovědět v následujících několika odstavcích. 

Příznaky Bakerovy cysty

Bakerova cysta

Bakerova cysta často postihuje kolenní kloub. Typicky pak ten, který je nějakým způsobem poškozený, nebo je jeho fungování omezeno nějakou existující nemocí. (Revmatoidní artritida atd.)

Mezi příznaky, které mohou poukazovat na Bakerovu cystu, patří:

  • Mírná, až silná bolest
  • Ztuhlost
  • Limitovaný pohyb
  • Otok za kolenem
  • Ruptura cysty

Jaké jsou příčiny vzniku Bakerovy cysty

Bakerova cysta souvisí s tím, že vlivem poškození kloubu dochází k abnormalitám při distribuci kloubní tekutiny. Když se začne hromadit, může způsobit vznik cysty.

Je ale potřeba dodat, že problematická je i krevní sraženina, která se může udělat v noze a způsobit vám otoky a další problémy. Proto byste neměli s návštěvou odborníka zbytečně dlouho čekat.

Diagnostika Bakerovy cysty

Bakerova cysta diagnostika

Když Bakerova cysta dojde k prasknutí, pak to bývá lékaři celkem často jasné. Co když to ale tak daleko nedojde?

Lékař vám na prohlídce prohmatá obě kolena a pokusí se zjistit, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Mezi ně může patřit otok nebo třeba omezený pohyb. Pokud dojde k rapidnímu zvětšení cysty, lékař vás může poslat na ultrazvuk, nebo na jiné zobrazovací vyšetření, které mu pomůže zjistit, co přesně se v koleni děje. 

Bakerova cysta a způsoby léčby

Ne vždycky je potřeba s Bakerovou cystou něco dělat. Hodně to závisí na tom, jak silné jsou vaše obtíže. Pokud jsou vaše problémy hodně vážné, lékař vám může vytáhnout vodu z kolene. Dále se pacientům doporučují rehabilitace a další druhy pohybové terapie, jejichž cílem je zlepšení mobility kolene a posílení svalů, které ho drží na místě.

V neposlední řadě je možné používat medikamenty, které zmírní bolest, nebo zánět. Co se týče sportování, zeptejte se lékaře na to, jestli je možné jít s Bakerovou cystou na tejpování. Také se můžete doptat, čím dalším mazat Bakerovu cystu. (Může jít například o domácí masti, nebo o bylinné masti z lékárny atd.)

bakerova cysta

Domácí úlevové prostředky

Pokud nejsou vaše potíže s Bakerovou cystou vážné, ale i tak vám způsobují komplikace v každodenním životě, můžete si přikládat na koleno studený, nebo teplý obklad. Také můžete koleno mazat speciálními mastičkami z lékárny, které mají mírně anestetické účinky a bojují proti zánětům. Také se hodí provádět si pravidelnou jemnou masáž a nevěnovat se aktivitám, které vám způsobují bolest.

Co se týče prevence Bakerovy cysty, zkuste:

  • Nosit při sportu kvalitní obuv
  • Před cvičením rozcvičku
  • Omezit zatěžování už bolavého kolene
  • Vyhledat pomoc lékaře v případě, že trpíte stavem, který by mohl kondici kolene v průběhu času zhoršovat

Jak vidíte, cesty, jak si pomoci, existují. Vždy je ale nejlepší, když k žádnému poškození vůbec nedojde.

Máte Bakerovu cystu, nebo se vám tento problém (zatím) vyhýbá?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/bakers-cyst – Vše o Bakerově cystě (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327497 – Prevence, léčba a cvičení na Bakerovu cystu (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář