Jak správně vyživovat klouby?

Poslední aktualizace 13. 11. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Klouby jsou důležitou součástí pohybového aparátu. Pokud nefungují správně, bolí, otékají a trápí nás svou ztuhlostí. Abychom je udrželi v kondici až do vyššího věku, je potřeba tomu přizpůsobit svůj životní styl. Ten by měl zahrnovat aktivní pohyb, ale i správnou výživu. Víte, co vše by měla obsahovat?

Klouby činí naše končetiny ohebné. Jen si zkuste představit, že byste si chtěli zakopat s míčem a nemohli byste u toho běhat, ani ohýbat kolena. To byste si asi moc nezahráli. Klouby nám také umožňují manipulovat s předměty, nebo se pohodlně převalovat v posteli v průběhu spánku.

Pravdou ale zůstává, že klouby jsou náchylné k nejrůznějším druhům poškození. Když pomineme úrazy, mezi jejichž následky může patřit Bakerova cysta, mnohdy vlivem věku či nemoci dochází ke ztenčování chrupavek, či dokonce k různým deformitám kloubů. Proto je velmi důležité chodit na preventivní prohlídky k lékaři, věnovat se správně vybranému a nastavenému druhu pohybu (chůze, plavání…) a v neposlední řadě také dbát na správnou výživu kloubů, kterou dovedou zajistit kvalitní doplňky stravy.

Jelikož se s doplňky stravy v posledních letech doslova roztrhl pytel, je potřeba si říct, co vše hledat ve složení kloubní výživy, aby z ní měly vaše klouby největší užitek.

Jaké látky hledat v dobré kloubní výživě?

kloubní výživa

Když si stoupnete před regál naplněný doplňky stravy na klouby, patrně vám půjde z toho množství hlava kolem. Některé druhy kloubní výživy mají velmi krátké složení, další se zase pyšní komplexem několika látek, které se podporují navzájem. Jak si tedy vybrat to, co bude sedět právě vám?

Samozřejmě, potřeby každého jsou individuální. Někdo si zvolí pivovarské kvasnice s kolagenem. Další sáhne jen po čistém kolagenu. (I když, dnes víme, že by měl být doplněný minimálně o vitamín C.) A pak je tu spousta dalších a dalších možností.

Obecně se dá ale říct, že nejlepší je, když ve složení najdete:

  • Kolagen I. a II. typu
  • Vitamín C
  • Chondroitin
  • Glukosamin
  • MSM
  • Vápník
  • Zinek
  • Vitamín D3
  • Vitamín K2

Některé z výše uvedených látek podporují normální stav kloubů. Další jsou zase důležité pro kosti. Když začneme tím kratším, kosti budou hodně těžit z vitamínu K2, vitamínu D3 a vápníku. Vzhledem k tomu, že má mnoho lidí v našich končinách vitamínu D nedostatek a s postupujícím věkem se zvyšuje riziko řídnutí kostí, které může vyústit až v osteoporózu, je příjem těchto tří látek velmi žádoucí. Pro kosti je mimo jiné důležitý i kolagen

kloubní výživa

Když mají kosti kolagenu dostatek, začnou ho využívat i klouby. Aby ho ale tělo mohlo efektivně zužitkovat, měl by být doplněný o vitamín C. Proto by neměl ve složení chybět. (Pokud tam není, doplňujte ho buď ze stravy, nebo z jiného doplňku stravy. Ale je to komplikace navíc.)

Chondroitin a glukosamin se zase přirozeně nachází v kloubních chrupavkách. Je proto velmi žádoucí mu tyto látky v průběhu času dodat. Dlouhodobé užívání MSM může zase přispět ke zmírnění potíží s pohybem, které jsou vyvolané záněty. A zinek? Ten se podílí na velmi široké škále tělesných procesů. Například v pubertě je klíčový pro normální vývoj dětí.

Co z toho plyne? Že nejde jen o dlouhodobé (a hlavně důsledné) užívání doplňků stravy na klouby, ale také o správnou volbu kloubní výživy.

Jakou kloubní výživu si kupujete vy?

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář