Úžeh vs úpal: Poznejte rozdíl + Jak dlouho trvají a léčba

Poslední aktualizace 30. 9. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Byli jste někdy dlouho na sluníčku? Pak určitě víte, že to může mít neblahé následky na váš organismus. Působení vysokých teplot a slunečního záření může vyústit v úpal, či v úžeh. Jelikož si lidé tyto dva pojmy neustále pletou, povíme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak se jich co nejrychleji zbavit.

Všichni lidé se těší na krásné slunečné dny, které přímo svádí k výletům, nebo k lenošení u vody. Někdy nám ale život zkomplikuje nadměrné teplo a sluneční záření. I když má tělo vlastní způsoby, jak si zajistit normální termoregulaci, čeho je moc, toho je příliš. Zvlášť pokud se vám z takového počasí udělá špatně. 

Nejenže teplo může mít negativní vliv například na infarkt, ale také na schopnost těla udržovat v chodu důležité procesy.

Níže vám pomůžeme správně rozlišit úžeh od úpalu. A také vám dáme pár tipů, jak se s nimi vypořádat.

Jak rozeznat úžeh od úpalu

I když jsou úžeh a úpal spojovány s létem, oba stavy mají odlišné spouštěče. Úpal je termín, který označuje nahromadění tepla v organismu, který ho nedokáže zpracovat. Ve své podstatě tedy nemusíte být vůbec na přímém slunci. Stačí, pokud se paříte celý den v nedýchatelném prostředí. Oproti tomu úžeh vzniká poté, co je člověk vystavený přímému slunečnímu svitu. Mohou jím tedy trpět dělníci na stavbách, ale také lidé u vody.

Může ale spolu nějak souviset úpal a úžeh s průjmem? Může, ovšem ne nutně. Průjem může být doprovodným jevem úžehu. Ale nemusí to tak být vždycky.

Úpal se projevuje:

  • Bolestí hlavy
  • Zmateností
  • Ztrátou vědomí
  • Zvracením
  • Šokem
  • Křečemi
  • Teplotou
  • Zrychleným dýcháním
  • Suchou kůží bez přítomnosti potu

Úpal je velmi problematický, protože při něm může dojít k poškození mozku a k různým neurologickým poruchám. V extrémních případech nelze dokonce vyloučit ani úmrtí.

Úžeh se projevuje:

  • Bolestí hlavy
  • Horečkou
  • Slabostí

Těžká forma úžehu může taktéž způsobit postiženému člověku smrt.

Jak dlouho trvají a jak tento čas zkrátit

Průběh úpalu a úžehu je u každého velmi individuální. Většinou se ale jedná o jev, jehož nástup je maximálně v řádu několika hodin. Úžeh běžně trvá 2-3 dny, zatímco u úpalu můžete sledovat zlepšení nejhorších příznaků již v řádu půl hodiny. Důležité je hlídat teplotu, při úžehu by neměla překročit 40 °C. Nejlepším způsobem, jak se z toho dostat je správná prevence vzniku úpalu/úžehu a jejich rychlé řešení.

Jak ho správně vyléčit a co na něj pomáhá?

Úžeh řešte tak, že člověka, který jim trpí, strčíte do chladné (ale nikoliv ledové) vody ve vaně, či ve sprše. Také by měl být tento jedinec udržován ve stínu, kde je dobrá cirkulace vzduchu. Naprostou samozřejmostí by měl být i dostatek tekutin.

Úpal se řeší velmi podobně. Taktéž je nutné omývat tělo chladnou, ale nikoliv ledovou vodou. Taktéž by měl člověk zůstat ve stínu. V ideálním případě vám bude nápomocná i dobrá cirkulace vzduchu. Nezapomínejte ani na kvalitní pitný režim a na kontrolování životních funkcí. Rychlé snížení teploty by mohlo poškozenému přivodit nebezpečný šok. V obou případech není na škodu přivolat lékaře, bude-li si to situace žádat.

Úpal a úžeh u dětí

Děti ještě nemají tak vyvinutou termoregulaci, proto je potřeba dávat dobrý pozor, aby si úpal s úžehem nenašel i je.

Nejlépe uděláte, když se s dětmi nebudete pohybovat na slunci v časech, kdy je sluneční svit nejagresivnější. Typicky jde o čas okolo poledne do cca 15 hodin odpoledne. Dítě by mělo být vždy natřené ochranným krémem, mělo by mít pokrývku hlavy a sluneční brýle. Pokud jste na zahradě nebo u vody, mějte po ruce slunečník. Také mějte při sobě dostatek tekutin. Děti v průběhu dne zaměstnávejte i aktivitami, které je udrží chvíli ve stínu, či ve studené vodě.

Měli jste někdy úpal, nebo úžeh? A pamatujete si, jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Úpal – Úpal (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Úžeh – Úžeh (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Působení_vysokých_teplot_na_organismus – Působení vysokých teplot na organismus (česky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář