Bolest nártu: Pomáhají na ni babské rady?

Nohy obsahují kromě kostí a svalů také úpony, které to všechno nějak drží pohromadě. Vzhledem k tomu, že nohy pravidelně namáháme, můžeme se čas od času setkat s bolestí nártu. Jde o normální jev? A mohou vám s ním pomoci babské rady?

Bolavé nohy trápí občas každého. Většinou jde ale o bolest lýtek a plosek nohou. Někomu může způsobovat nepohodlí i zhroucený oblouk nebo vbočený palec. Co když vás ale trápí bolest nártu? Je potřeba se kvůli ní nějak znepokojovat? A pomohou vám na tento problém zabrat nějaké babské rady, nebo je lepší spolehnout se na nějaké jiné (osvědčené) tipy?

Na to vše se zaměříme níže.

Příčiny bolesti nártu

✅ Chraňte sebe i své okolí

Vybírejte z nano roušek a respirátorů, které zabrání proniknutí virů.

👉 Vybrat nano roušku
👉 Vybrat nano respirátor

Bolavý nárt může způsobit nadměrná pohybová aktivita (třeba skákání) a nevhodná obuv. Na vině ale může být i široké spektrum dalších potíží, které budou vyžadovat asistenci lékaře.

Mezi hlavní podezřelé patří:

V neposlední řadě může jít o jeden z příznaků žilní nedostatečnosti nohou. Z toho důvodu je vhodné se nechat důkladně prohlédnout.

Co se týče dny, ta je zákeřná v tom, že její příznaky bývají dost nepravidelné. Zatímco v jedno období vám může být dobře, jakmile přijde záchvat, může vás na nějakou dobu vyřadit z provozu. Tyto dvě fáze se navíc opakují, takže můžete dojít ke klamnému závěru, že se váš zdravotní stav vyřešil, i když to tak ve skutečnosti vůbec není.

Diagnostika a klasická léčba

Pokud by bolest nártu způsobil úraz, vzhledem k pravidelné zátěži by se mohlo vaše zranění postupem času rozšiřovat a zhoršovat. Proto je důležité, abyste ho začali řešit co nejdříve to jde. Také vám může pomoci nošení kvalitní obuvi a vložek do bot, užívání léků na bolest, pravidelná rehabilitace a běžná domácí léčba. Obecně ale platí, že pokud i přes domácí metody bolest přetrvává i po týdnu, jde o důvod, proč se nechat vyšetřit.

Lékař se zeptá, co bolavému nártu předcházelo a jaké jsou vaše příznaky. Následně by si měl vaši nohu prohlédnout. Může ji například stlačovat na některých místech, může vás poprosit o to, abyste se pokusili chodit a podobně. Pokud existuje podezření na zlomeninu, doporučí vám absolvovat rentgen. Podle potřeby také může provést krevní test.

Další rady, které můžete vyzkoušet

Ačkoliv nejde v pravém smyslu o babské rady, můžete zkusit ještě pár dalších tipů, které mohou v dlouhodobém horizontu podpořit normální stav vašich nohou.

Zkuste:

  • Redukci tělesné hmotnosti
  • Přikládání studeného obkladu
  • Klid na lůžku
  • Protahování svalů na nohou
  • Tejpování

Pokud se věnujete nějakému druhu sportu, je potřeba zvážit, jestli je pro vás vhodný. Případně alespoň omezte jeho četnost.

Také nepomáhá, když budete delší dobu stát a když budete nosit boty s vysokým podpatkem.

Kdy zavolat pomoc?

V některých případech volání lékaři nesnese odkladu. Jak ale tuto situaci správně vyhodnotit? Dobrým indikátorem je například hodně ostrá bolest, která vám znemožňuje stát a chodit. Dále si všímejte změny tvaru nohy a případně i jejího divného úhlu. Lékaři zavolejte i ve chvíli, kdy došlo k poranění, během kterého jste slyšeli křupnutí, nebo jiný podezřelý zvuk.

V neposlední řadě byste měli zavolat lékaři kdykoliv, kdy je bolest již opravdu neúnosná a nezvládnete si s ní poradit v domácích podmínkách. Bolest může způsobit omdlévání, nevolnost a další nepohodlí, tak se ho nesnažte přetlačit na sílu.

Řešili jste někdy potíže s bolavým nártem? Pokud ano, co je způsobilo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pain-on-top-of-the-foot – Vše o bolesti nohy (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/foot-pain/pain-in-the-top-of-the-foot/ – Jak postupovat při bolesti nártu (anglicky)

 

Napsat komentář