Bolest nártu: Pomáhají na ni babské rady?

Nohy obsahují kromě kostí a svalů také úpony, které to všechno nějak drží pohromadě. Vzhledem k tomu, že nohy pravidelně namáháme, můžeme se čas od času setkat s bolestí nártu. Jde o normální jev? A mohou vám s ním pomoci babské rady?

Bolavé nohy trápí občas každého. Většinou jde ale o bolest lýtek a plosek nohou. Někomu může způsobovat nepohodlí i zhroucený oblouk nebo vbočený palec. Co když vás ale trápí bolest nártu? Je potřeba se kvůli ní nějak znepokojovat? A pomohou vám na tento problém zabrat nějaké babské rady, nebo je lepší spolehnout se na nějaké jiné (osvědčené) tipy?

Na to vše se zaměříme níže.

Příčiny bolesti nártu

Bolavý nárt může způsobit nadměrná pohybová aktivita (třeba skákání) a nevhodná obuv. Na vině ale může být i široké spektrum dalších potíží, které budou vyžadovat asistenci lékaře.

Mezi hlavní podezřelé patří:

V neposlední řadě může jít o jeden z příznaků žilní nedostatečnosti nohou. Z toho důvodu je vhodné se nechat důkladně prohlédnout.

Co se týče dny, ta je zákeřná v tom, že její příznaky bývají dost nepravidelné. Zatímco v jedno období vám může být dobře, jakmile přijde záchvat, může vás na nějakou dobu vyřadit z provozu. Tyto dvě fáze se navíc opakují, takže můžete dojít ke klamnému závěru, že se váš zdravotní stav vyřešil, i když to tak ve skutečnosti vůbec není.

Diagnostika a klasická léčba

Pokud by bolest nártu způsobil úraz, vzhledem k pravidelné zátěži by se mohlo vaše zranění postupem času rozšiřovat a zhoršovat. Proto je důležité, abyste ho začali řešit co nejdříve to jde. Také vám může pomoci nošení kvalitní obuvi a vložek do bot, užívání léků na bolest, pravidelná rehabilitace a běžná domácí léčba. Obecně ale platí, že pokud i přes domácí metody bolest přetrvává i po týdnu, jde o důvod, proč se nechat vyšetřit.

Lékař se zeptá, co bolavému nártu předcházelo a jaké jsou vaše příznaky. Následně by si měl vaši nohu prohlédnout. Může ji například stlačovat na některých místech, může vás poprosit o to, abyste se pokusili chodit a podobně. Pokud existuje podezření na zlomeninu, doporučí vám absolvovat rentgen. Podle potřeby také může provést krevní test.

Další rady, které můžete vyzkoušet

Ačkoliv nejde v pravém smyslu o babské rady, můžete zkusit ještě pár dalších tipů, které mohou v dlouhodobém horizontu podpořit normální stav vašich nohou.

Zkuste:

  • Redukci tělesné hmotnosti
  • Přikládání studeného obkladu
  • Klid na lůžku
  • Protahování svalů na nohou
  • Tejpování

Pokud se věnujete nějakému druhu sportu, je potřeba zvážit, jestli je pro vás vhodný. Případně alespoň omezte jeho četnost.

Také nepomáhá, když budete delší dobu stát a když budete nosit boty s vysokým podpatkem.

Kdy zavolat pomoc?

V některých případech volání lékaři nesnese odkladu. Jak ale tuto situaci správně vyhodnotit? Dobrým indikátorem je například hodně ostrá bolest, která vám znemožňuje stát a chodit. Dále si všímejte změny tvaru nohy a případně i jejího divného úhlu. Lékaři zavolejte i ve chvíli, kdy došlo k poranění, během kterého jste slyšeli křupnutí, nebo jiný podezřelý zvuk.

V neposlední řadě byste měli zavolat lékaři kdykoliv, kdy je bolest již opravdu neúnosná a nezvládnete si s ní poradit v domácích podmínkách. Bolest může způsobit omdlévání, nevolnost a další nepohodlí, tak se ho nesnažte přetlačit na sílu.

Řešili jste někdy potíže s bolavým nártem? Pokud ano, co je způsobilo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pain-on-top-of-the-foot – Vše o bolesti nohy (anglicky)

https://www.nhs.uk/conditions/foot-pain/pain-in-the-top-of-the-foot/ – Jak postupovat při bolesti nártu (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář