Premenopauza a perimenopauza: Jaké jsou jejich příznaky?

Poslední aktualizace 22. 8. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Ženy procházejí hormonálními změnami, které souvisejí s jejich reprodukčním cyklem. Než ale přijde menopauza, v průběhu které přicházejí o plodnost, čeká je poměrně dlouhé období, kterému se říká premenopauza a perimenopauza. Jak zjistíte, že přechod klepe na dveře? Na to se zaměříme níže.

Ať už vaše perioda šlape přesně podle hodinek, nebo je spíš nepravidelná, je docela pravděpodobné, že před přechodem dozná mnoha změn, které vás mohou (mírně řečeno) vychýlit z rovnováhy.

Ženský cyklus se neustále mění (pro představu, vliv na něj má i porod a kojení), takže nějaké změny můžete zaznamenat ještě předtím, než prožijete svoji poslední periodu v životě.

Na co se před příchodem menopauzy připravit? A jaký je rozdíl mezi premenopauzou a perimenopauzou?

Premenopauza vs. perimenopauza

Mnoho lidí má tendenci tyto dva termíny zaměňovat, ve skutečnosti se od sebe ale docela znatelně liší. Premenopauza je stav, v průběhu kterého žena nemá žádné příznaky blížícího se přechodu. To znamená, že jste stále ve svém reprodukčně aktivním období, ve kterém máte (alespoň relativně) pravidelnou periodu. V tuto chvíli může začít docházet k nějakým drobným změnám, ale zatím nejsou tak velké, aby si jich žena všimla.

Jak lze správně odvodit, perimenopauza je stav, v průběhu kterého už k nějakým změnám v reprodukčním cyklu v ženském těle dochází. Typicky se začínají ukazovat příznaky, které souvisí s blížící se menopauzou.

Kdy perimenopauza přichází?

Perimenopauza přichází dřív než menopauza. Obvykle se uvádí, že ženy zaznamenají první změny cca 8-10 let před menopauzou. V průběhu perimenopauzy dochází k rapidnímu úbytku ženského hormonu estrogenu. Hladina hormonů se navíc může nepředvídatelně snižovat a zvyšovat i během jednoho menstruačního cyklu. Kvůli tomu si můžete všimnout méně pravidelné menstruace.

Zajímavostí je, že i když v perimenopauze dochází k opravdu drastickým hormonálním změnám, ženy mohou stále ještě otěhotnět. Z toho důvodu je třeba se i nadále chránit před nechtěným otěhotněním.

Příznaky perimenopauzy

Jak už bylo řečeno, premenopauzu nedoprovází žádné viditelné příznaky. Z toho důvodu se zaměříme na projevy perimenopauzy.

Můžete si všimnout například:

  • Nepravidelného krvácení
  • Silnější, nebo naopak slabší menstruace
  • Horšího PMS
  • Citlivosti prsou
  • Přírůstku na váze
  • Bolestí hlavy
  • Ztráty chuti na sex
  • Častějších infekcí močových cest
  • Zhoršené plodnosti (pokud se snažíte otěhotnět)

Úlevové prostředky

Jelikož se jedná o přirozený tělesný proces, lékaři vám s největší pravděpodobností doporučí změnu vašeho životního stylu. Naprostou samozřejmostí by pro vás měl být pravidelný fyzický pohyb, který dovede zlepšit vaši náladu, posílit vaše kosti a omezit ukládání nadbytečného množství tuku. V neposlední řadě vám také může pomoci bojovat s nespavostí.

Dále můžete vyzkoušet meditaci a jógu, protože tyto dvě aktivity vedou k uvolnění nadbytečného stresu a přispívají k naší celkové harmonii. Večer by vám mohla pomoci i příjemně teplá relaxační koupel.

Dále pomáhá:

  • Nikotinová abstinence
  • Střídmé pití alkoholu
  • Zdravý jídelníček a kontrola velikosti porcí
  • Omezení kofeinu

V případě dalších potíží, mezi které patří například návaly horka a vaginální suchost, pak můžete vyzkoušet úpravu prostředí v ložnici a používání lubrikačních gelů.

Kterého příznaku perimenopauzy jste si na sobě všimla jako první vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/menopause/difference-perimenopause – Premenopauza, perimenopauza a menopauza (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/perimenopause – Vše o perimenopauze (anglicky)

https://www.webmd.com/menopause/ss/slideshow-signs-perimenopause – Příznaky perimenopauzy (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář