Plíseň na kůži – babské rady

Všichni děláme maximum pro to, abychom měli krásnou pleť. Ne vždy ale naše snažení vyjde přesně podle představ. V nestřežený okamžik se nám po tváři, nebo na rukách objeví ekzém, nebo nevzhledná lupénka. Nijak jednoduché to není ani s plísní na kůži, kvůli které se jevíme nepořádně a zanedbaně. Víte, co ji způsobuje a co na ni funguje? 

Pokožka je spolu s vlasy a nehty jedním z hlavních atributů krásy. Vzhledem k tomu, že jsou tyto části těla hodně závislé na naší výživě, celkem rychle se na nich projeví i sebemenší nedostatek, nebo dosud neobjevený zdravotní problém. 

Nemusí se přitom jednat o alergii, nebo o atopii. Kůži a nehty může postihnout i plíseň, která pacientům způsobuje problémy se sebedůvěrou

Jak to tedy udělat, abyste se plísně na kůži zbavili co nejdříve? (A třeba i za pomoci babských rad?)

Plíseň na kůži

Kůže je jedním z největších tělesných orgánů, který nám pomáhá s regulací teploty, odplavováním nečistot a s ochranou před negativními vlivy okolního prostředí. I když je sama o sobě vcelku odolná, je nutné, abychom se o ni náležitě starali. (Umývali ji šetrnými mýdly, chránili ji před slunečním zářením a podobně.) 

Někdy ale ani tohle všechno nestačí a kůže i přes veškerou snahu podlehne plísním, které jsou prakticky všude kolem nás. Občas si navíc za jejich přemnožení na kůži můžeme tak trochu my sami. Plísně mají rády vlhké a zatuchlé prostředí, takže se jim daří ve zpoceném oblečení, botách nebo plavkách. 

Samozřejmě to ale není jediný způsob, jak se plíseň kůže v populaci šíří. V některých případech totiž bohatě stačí, abyste přišli do kontaktu s kontaminovanými předměty, zvířaty či lidmi, kteří své problémy s kožní plísní přede všemi skrývají.

Kdo je plísní ohrožen?

Samozřejmě, i když jsme plísní na kůži ohrožení prakticky my všichni, někteří z nás jsou k ní náchylnější než jiní.

Mezi rizikové skupiny, u kterých se může tento problém objevit patří:

 • Lidé, kteří žijí v teplém a hodně vlhkém prostředí
 • Lidé, které trápí nadměrné pocení
 • Lidé, kteří nedbají na osobní hygienu
 • Lidé, kteří sdílejí ručníky, oblečení nebo povlečení s jinými
 • Lidé, kteří nosí neprodyšné oblečení a boty
 • Lidé, kteří se často dotýkají s někým cizím na kůži (může jít třeba o kosmetičky, nebo maséry)
 • Lidé, kteří mají oslabený imunitní systém (například kvůli HIV)

Druhy kožní plísně

Kdybychom měli popsat všechny typy kožní plísně, byli bychom tu nejspíš ještě do zítra. I přesto se mrkneme na její nejčastější typy, díky kterým tu svoji lépe poznáte.

Trápit vás může:

 • Atletická noha (plíseň na nohou)
 • Kvasinková infekce
 • Mykóza třísel
 • Dermatofytóza

Příznakem atletické nohy je zarudnutí a výsev puchýřů na nohou. To vše může provázet i drobivé olupování, popraskaná kůže, svědění a pálení. Abyste této plísni předešli, pravidelně si umývejte (a pořádně sušte) nohy a sportujte v ponožkách a obuvi z prodyšných materiálů.

Kvasinková infekce se častěji projevuje u žen. Mezi její symptomy patří svědění a vyrážka v oblasti intimních partií, pálení a bolest během močení. Může se projevovat i vaginálním výtokem. V případě, že se podaří kvasinkovou infekci včas vyléčit, nemá prostor k tomu, aby přešla ve vyrážku. Kromě lepší intimní hygieny jí lze předejít vyváženou stravou a zdravým životním stylem.

Mykóza třísel se nejčastěji vyskytuje v létě v zapařených tříslech a v oblasti vnitřních stehen. Tento typ kožní plísně se projevuje zarudnutím slabin, svěděním a pálením, červenými fleky a olupováním kůže. Jako dobrý způsob prevence funguje dobrá osobní hygiena a nošení oblečení z prodyšných materiálů.

Dermatofytóza je pak způsobená tím, že se dostanete do kontaktu s nakaženým zvířetem, předmětem nebo půdou. Jediným způsobem, jak se jí bránit je dodržovat základy správné hygieny a nesdílet s nikým své osobní předměty.

Léčba 

Pokud se rozhodnete navštívit svého (pravděpodobně kožního) lékaře, ten vám může předepsat antimykotika, která dovedou potlačit nadprodukci kvasinek a hub. V závislosti na tom, jak je plíseň kůže vážná se můžete domluvit na nejvhodnějším způsobu jejich aplikace.

Protiplísňově mohou působit:

 • Doplňky stravy a léky
 • Šampony
 • Krémy
 • Spreje

Během léčby byste měli dodržovat zvýšenou osobní hygienu. Také častěji perte ručníky a měňte ložní prádlo. Pokud to bude nutné, měl by se pro jistotu přeléčit i váš partner. (Hlavně v případě kvasinkové infekce, která u žen postihuje gynekologickou oblast.)

Plíseň na kůži – babské rady

Pokud máte zájem, můžete vyzkoušet některou z babských rad. Ne všechny ale fungují stejně, jako klasické léky z lékárny. 

Na plíseň může fungovat:

 • Pasta z česneku a olivového oleje
 • Mýdlová voda
 • Aplikace jablečného octa (kterým třikrát denně potřete postižená místa)
 • Gel z aloe vera
 • Promazávání kůže kokosovým olejem
 • Pasta z vody a kurkumy

Některé rady se zmiňují o třech lžících mleté lékořice, která se povaří v jednom hrnku vody. Po 10 minutách vaření necháte tekutinu zchladnout a následně z ní uděláte dvakrát denně obklad, který necháte působit cca 10 minut.

Jaké babské rady na kožní plíseň znáte vy? Budeme rádi, když se nám s nimi svěříte do komentářů pod článkem.

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář