Poslední aktualizace 16. 3. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Občas se stává, že když se člověk probudí, při pohledu do zrcadla může mít pocit, jako by se ocitl v nějakém nepovedeném hororu. Tam, kde bylo předešlého dne zcela normálně vypadající oko se dnes skví zarudlý a oteklý bolák, který vám možná i znepříjemňuje vidění. V takovém případě vezměte jed na to, že máte co dočinění s ječným zrnem. Víte, co ho způsobuje a jaké babské rady na něj fungují?
I když ječné zrno není něco, co by vás přímo ohrožovalo na životě, musíme říct, že probudit se s ním může být pro leckoho velmi děsivé. (Zvlášť, pokud něco podobného zažívá úplně poprvé.) Kromě toho, že ječné zrno může na nějakou dobu ovlivnit správné fungování vašeho zraku vás může i bolet. Také je naprosto pochopitelné, že v podobném stavu nebudete toužit po společenských setkáních s ostatními lidmi z vašeho okolí.
Proč si ječné zrno vybralo právě vás, co ho způsobuje, jak ho léčit i to, jak mu předcházet si povíme v následujících odstavcích. Tak pojďme rychle začít.
Co je ječné zrno?
Ječné zrno je souhrnný název pro oční infekci, která je způsobená množením bakterií Stafylokoka. (I když to není vždycky pravidlem.) Svůj název dostala kvůli tomu, že otok na oku se velmi nápadně podobá malému zrnku ječmene, které se z nějakého důvodu dostalo pod kůži.
Co se týká jeho pozice na oku, ta se případ od případu liší. Zatímco některá ječná zrna se dělají na spodním očním víčku, jiná zasahují naopak to horní. (S čím to souvisí si povíme o několik řádků níže.) I samotná velikost ječného zrna není nijak daná. Některá z nich jsou spíš menší, další mohou způsobit opravdu masivní otok víčka, který znemožňuje běžné otevření oka.
Příznaky ječného zrna
To, že máte tu čest s ječným zrnem poznáte celkem záhy. Není ale na škodu udělat malý souhrn všech symptomů, které by mohly tento nepříjemný zdravotní stav provázet.
Ječné zrno se projevuje:
- Otoky oka
- Začervenáním
- Slzivostí
- Pupínkem na víčku
- Bolestí
- Citlivostí oka
- Vznikem krust okolo oka
- Pálením
- Pokleslým víčkem
- Svěděním
- Rozmazaným obrazem
- Výtokem z oka
- Světloplachostí
- Pocitem cizího předmětu v oku
Některé znaky ječného zrna mohou kopírovat jiná onemocnění očí. (Například zánět spojivek.) Signálem, že jde o ječné zrno by pro vás tedy mohla být skutečnost, že jsou tyto problémy spojené pouze s jedním okem. Ječné zrno totiž málokdy postihne obě oči najednou.
Proč k ječnému zrnu vlastně dochází?
Nyní se pomalu dostáváme k důvodům, které vám pomohou pochopit, proč k postižení oka ječným zrnem vlastně dochází.
Samotné ječné zrno je ve své podstatě (něco jako) obyčejné akné, které se vám udělá kdekoliv jinde na tváři, či po těle. Jen s tím rozdílem, že dojde k infekci v části oka (na kterém se tyto potíže běžně neobjevují). Jelikož jsou oči a oční okolí velmi citlivá oblast, reagují na tuto skutečnost větším podrážděním a otoky. Je ale potřeba říct, že i když se jedná o ucpání póru, ve kterém se hromadí infekce, za žádných okolností tento pupínek nemačkejte, ani nepropichujte. (To smí udělat pouze lékař.)
Za hlavní spouštěče infekce se považuje:
- Absence odličování před spaním
- Používání prošlé dekorativní/pečující kosmetiky
- Vkládání neočištěných kontaktních čoček do oka
- Sahání do oka neumytýma rukama
- Nedostatek spánku
- Špatná výživa
Jak můžete vidět, za většinu ječných zrn může nedostatečná hygiena a používání prošlých přípravků. Své ale dokáže udělat i stres, špatná výživa a v neposlední řadě také spánková deprivace, která je častá například u studentů před zkouškami, workoholiků a u matek malých dětí, které trpí dlouhodobým vyčerpáním fyzických i psychických sil.
Léčba ječného zrna
Nyní se pomalu dostáváme k té pozitivnější části celého článku, ve které si povíme, jak se ječné zrno léčí. Také si řekneme něco málo o tom, jak jde ječnému zrnu předcházet.
Co se týče návštěvy lékaře, ta není při léčbě ječného zrna bezpodmínečně nutná. Snad jen v případě, že vás ječné zrno trápí delší dobu než týden, případně se jeho projevy neustále zhoršují.
Mezi osvědčené klasické, ale i babské rady, jak léčit ječné zrno doma patří:
- Přikládání vlhkých (teplých) obkladů na oko
- Užívání běžných léků proti bolesti
- Mazání oftalmologicky nezávadným antibakteriálním krémem (s tím vám poradí přímo v lékárně)
- Nošení brýlí místo kontaktních čoček
- Přísný zákaz líčení
- Umývání oka od hnisu a krust za pomoci vody a jemného šamponu (pro děti, který nepálí v očích)
- Přikládání sáčků s černým čajem
- Jemná masáž oka
Prevence
Prevence ječného zrna je, oproti některým ostatním zdravotním komplikacím, velmi snadná. V zásadě jde jenom o to, abyste se o sebe trochu více starali a dodržovali zásady správné hygieny.
To znamená, že:
- Nebudete sdílet ručníky a další předměty s člověkem, který má ječné zrno
- Si nebudete sahat do očí (a pokud ano, nejprve si umyjete ruce)
- Budete včas vyřazovat prošlou dekorativní kosmetiku
- Budete dbát na důslednou hygienu kontaktních čoček
- Budete se na noc pravidelně odličovat
- Budete dostatečně spát
Jak můžete vidět, nejedná se o nic strašného. Možná i přes veškerou snahu se u vás ječné zrno přeci jenom objeví, ale těmito kroky riziko potlačíte na akceptovatelné minimum.
Trápilo vás někdy ječné zrno? Napište nám své zkušenosti s jeho léčbou do komentářů.
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.