Virové hepatitidy typu A, B, C, D, E: Příznaky a léčba

Poslední aktualizace 21. 1. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Když se řekne virové onemocnění, většina lidí si vybaví chřipku, či COVID-19. Ti znalejší možná ještě přijdou s virem HIV, který způsobuje nevyléčitelné onemocnění AIDS. Hodně nebezpečné jsou ale i virové hepatitidy. Dnes se podíváme, jaké existují druhy, jaké mají příznaky a jak se léčí.

Kdybychom se neustále báli virů, bakterií a dalších patogenů, které se vyskytují v okolním prostředí, pravděpodobně bychom ráno nevstali vůbec z postele. Na druhou stranu, nevyplatí se podceňovat riziko. Některými chorobami se lze nakazit i při běžných denních činnostech. (Nebo naopak při různých nehodách a nepříjemnostech, mezi které patří například okradení člověkem bez domova, který vám způsobí nějaké hlubší zranění.)

Mezi nemoci, které můžete těmito způsoby chytit, patří různé typy virové hepatitidy.

✅ Chraňte sebe i své okolí

Vybírejte z nano roušek a respirátorů, které zabrání proniknutí virů.

👉 Vybrat nano roušku
👉 Vybrat nano respirátor

Co je virová hepatitida?

Virová hepatitida je termín, který označuje zánětlivé onemocnění jater. Tento stav může vyvolat nadměrné popíjení alkoholu, ale i mnoho dalších věcí, které můžeme, ale také nemusíme ovlivnit.

Virová hepatitida může být druhotně způsobená i užíváním drog, některých léků, kontaktem s toxiny či autoimunitní chorobou. Virová hepatitida se pak rozděluje na A, B, C, D a E.

Virová hepatitida A

Hepatitida A je způsobená virem hepatitidy kategorie A. Jedná se o akutní onemocnění, které má obvykle kratší průběh. Nakazit se lze například z kontaminovaného zdroje vody.

Virová hepatitida B

Virové hepatitidy

Za tento typ hepatitidy je zodpovědný virus hepatitidy B. Tento typ hepatitidy je chronického charakteru. Jde o poměrně rozšířený typ. Přenáší se nechráněným pohlavním stykem, použitím kontaminovaných injekčních jehel a z matky na plod.

Virová hepatitida C

Virová hepatitida typu C je taktéž onemocnění dlouhodobého charakteru. Přenáší se krví.

Virová hepatitida D

Tento typ hepatitidy je spíš vzácností. Často napadá lidi, kteří trpí virovou hepatitidou B. Přenáší se stejnými cestami jako hepatitida B.

Virová hepatitida E

Tento typ hepatitidy je typický pro oblasti se špatnou hygienou. Má akutní průběh, ale pro některé jedince může být životně nebezpečný. Například pro těhotné ženy.

Virové hepatitidy typu E

Příznaky hepatitidy

Pokud trpíte hepatitidou B, nebo hepatitidou C, je možné, že nepocítíte žádné příznaky. Minimálně do doby, dokud nedojde k poškození normální jaterní činnosti.

Mezi souhrnné příznaky virové hepatitidy pak patří:

  • Únava
  • Příznaky, které připomínají chřipku
  • Tmavá moč
  • Bledá stolice
  • Bolest břicha
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevysvětlitelný úbytek na váze
  • Žluté oční bělmo
  • Nažloutlá kůže

Léčba

Virové hepatitidy

Když přijdete k lékaři, udělá vám jaterní testy, které může doplnit dalšími testy krve. Dále vám může doporučit ultrazvuk, či jaterní biopsii. Léčba pak závisí na tom, jakým typem hepatitidy trpíte.

Například hepatitida A často nevyžaduje nasazení léků. Člověk by měl zůstat v posteli a měl by mít hlavně klid. Kvůli nevolnostem se také hodí držet dietu. Hepatitida B však obvykle vyžaduje nasazení antivirotik. Takto nemocná osoba se navíc musí častěji dostavovat na lékařské prohlídky.

I lidé s hepatitidou C obvykle užívají antivirotika. V průběhu léčby by také měli docházet na terapie. V extrémních případech jsou tito pacienti kandidáti na transplantaci jater. U hepatitidy D a E pak záleží na postupu lékaře.

Bojovali jste někdy s virovou hepatitidou?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hepatitis – Co je hepatitida? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/hepatitis – Vše o hepatitidě (anglicky)

Napsat komentář