Virové hepatitidy typu A, B, C, D, E: Příznaky a léčba

Poslední aktualizace 21. 1. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Když se řekne virové onemocnění, většina lidí si vybaví chřipku, či COVID-19. Ti znalejší možná ještě přijdou s virem HIV, který způsobuje nevyléčitelné onemocnění AIDS. Hodně nebezpečné jsou ale i virové hepatitidy. Dnes se podíváme, jaké existují druhy, jaké mají příznaky a jak se léčí.

Kdybychom se neustále báli virů, bakterií a dalších patogenů, které se vyskytují v okolním prostředí, pravděpodobně bychom ráno nevstali vůbec z postele. Na druhou stranu, nevyplatí se podceňovat riziko. Některými chorobami se lze nakazit i při běžných denních činnostech. (Nebo naopak při různých nehodách a nepříjemnostech, mezi které patří například okradení člověkem bez domova, který vám způsobí nějaké hlubší zranění.)

Mezi nemoci, které můžete těmito způsoby chytit, patří různé typy virové hepatitidy.

Co je virová hepatitida?

Virová hepatitida je termín, který označuje zánětlivé onemocnění jater. Tento stav může vyvolat nadměrné popíjení alkoholu, ale i mnoho dalších věcí, které můžeme, ale také nemusíme ovlivnit.

Virová hepatitida může být druhotně způsobená i užíváním drog, některých léků, kontaktem s toxiny či autoimunitní chorobou. Virová hepatitida se pak rozděluje na A, B, C, D a E.

Virová hepatitida A

Hepatitida A je způsobená virem hepatitidy kategorie A. Jedná se o akutní onemocnění, které má obvykle kratší průběh. Nakazit se lze například z kontaminovaného zdroje vody.

Virová hepatitida B

Virové hepatitidy

Za tento typ hepatitidy je zodpovědný virus hepatitidy B. Tento typ hepatitidy je chronického charakteru. Jde o poměrně rozšířený typ. Přenáší se nechráněným pohlavním stykem, použitím kontaminovaných injekčních jehel a z matky na plod.

Virová hepatitida C

Virová hepatitida typu C je taktéž onemocnění dlouhodobého charakteru. Přenáší se krví.

Virová hepatitida D

Tento typ hepatitidy je spíš vzácností. Často napadá lidi, kteří trpí virovou hepatitidou B. Přenáší se stejnými cestami jako hepatitida B.

Virová hepatitida E

Tento typ hepatitidy je typický pro oblasti se špatnou hygienou. Má akutní průběh, ale pro některé jedince může být životně nebezpečný. Například pro těhotné ženy.

Virové hepatitidy typu E

Příznaky hepatitidy

Pokud trpíte hepatitidou B, nebo hepatitidou C, je možné, že nepocítíte žádné příznaky. Minimálně do doby, dokud nedojde k poškození normální jaterní činnosti.

Mezi souhrnné příznaky virové hepatitidy pak patří:

  • Únava
  • Příznaky, které připomínají chřipku
  • Tmavá moč
  • Bledá stolice
  • Bolest břicha
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevysvětlitelný úbytek na váze
  • Žluté oční bělmo
  • Nažloutlá kůže

Léčba

Virové hepatitidy

Když přijdete k lékaři, udělá vám jaterní testy, které může doplnit dalšími testy krve. Dále vám může doporučit ultrazvuk, či jaterní biopsii. Léčba pak závisí na tom, jakým typem hepatitidy trpíte.

Například hepatitida A často nevyžaduje nasazení léků. Člověk by měl zůstat v posteli a měl by mít hlavně klid. Kvůli nevolnostem se také hodí držet dietu. Hepatitida B však obvykle vyžaduje nasazení antivirotik. Takto nemocná osoba se navíc musí častěji dostavovat na lékařské prohlídky.

I lidé s hepatitidou C obvykle užívají antivirotika. V průběhu léčby by také měli docházet na terapie. V extrémních případech jsou tito pacienti kandidáti na transplantaci jater. U hepatitidy D a E pak záleží na postupu lékaře.

Bojovali jste někdy s virovou hepatitidou?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hepatitis – Co je hepatitida? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/hepatitis – Vše o hepatitidě (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář