Tyfus: Proč byl a stále je tak nebezpečný?

Břišní tyfus a skvrnitý tyfus jsou velmi vážné choroby, které v našich končinách prakticky neznáme. Nebylo to tak ale vždycky. Navíc, v některých státech světa stále představují riziko, proto je důležité na tyfus dávat pozor zejména během cestování. Existuje proti němu nějaká prevence? A existuje na tyfus účinná léčba?

Tyfus je choroba, se kterou si rozhodně není radno zahrávat. Kromě toho, že známe břišní tyfus, existuje i skvrnitý tyfus, tyfová horečka a návratný tyfus. (U zvířat je pak nebezpečná hlavnička.) Aby toho snad ještě nebylo málo, existují i paratyfy, které často způsobuje bakterie jménem salmonella. (O které víme, že způsobuje například průjem.)

V současné době si může mnoho lidí myslet, že tyfus patří mezi již neexistující, nebo velmi vzácné choroby. Celkem vzácná je totiž u nás i žloutenka a tasemnice. Pravda je ale taková, že tyfus byl v našich končinách v hojné míře přítomen ještě během 2. světové války.

Co je tyfus?

Tyfus je onemocnění, které může způsobovat kousnutí blechami, roztoči, klíšťaty a členovci, kteří mohou přenášet nákazu. To ale není jediné riziko. Například břišním tyfem se lze nakazit kontaminovanými potravinami a vodou. Inkubační doba u obou chorob se pohybuje cca do 14 dnů od prvotního kontaktu s nákazou. V případě, že se tyfus neléčí, může být i smrtelný.

Příznaky tyfu

Příznaky tyfu mohou na první pohled vypadat jako nachlazení nebo chřipka, se kterými má většina z nás zkušenost. Postupně se ale mohou příznaky dál zhoršovat a mohou zahrnovat i takové, které v souvislosti s výše uvedenými obvyklými chorobami neznáme.

Nejčastěji lze zaznamenat:

  • Bolest hlavy
  • Horečku
  • Zimnici
  • Vyrážku
  • Zmatenost
  • Snížení krevního tlaku
  • Silnou bolest svalů
  • Senzitivitu na světlo

U dalších druhů tyfu se také může objevit kašel, nevolnost a zvracení, průjem, otok lymfatických uzlin, únava, červená léze v okolí kousnutí a podobně.

Jakou má minulost?

O osobní zkušenosti s tyfem například hovořily ženy, které přežily internaci v Terezíně. Některé z nich hovoří o tom, že lidé, kteří jím onemocněly, v mnoha případech zemřeli. Pokud už byl někdo natolik šťastný, že ho přežil, 14 dní o sobě nevěděl. Velký podíl na přežití však měli schopní lékaři, kteří dovedli rozpoznat a léčit skvrnitý tyfus, který se tam rozšířil.

Tip: Znáte příznaky nebezpečné encefalitidy, na kterou existuje očkování?

A jakou přítomnost?

V současné době je tyfus velkým nebezpečím pro obyvatele zemí, ve kterých platí nízké hygienické standardy. Tradičně se jedná o africké a některé asijské státy, vyskytovat se ale může i ve Střední a Jižní Americe. Udává se, že během jednoho roku ve světě onemocní cca 26 milionů lidí břišním tyfem.

Léčba tyfu

Jedním z účinných prostředků léčby je podávání antibiotik, která si dovedou poradit s bakteriální infekcí. Asi ale nemusíme zdůrazňovat, že klíčem k úspěchu je jejich včasné nasazení.

Očkování proti tyfu

Co se týče prevence, v případě, že se rozhodnete cestovat do země, kde je riziko nákazy tyfem vysoké, před vycestováním byste měli absolvovat očkování proti tyfu, které se doporučuje jen v případě aktuální potřeby. (Čímž se myslí cesta do rizikové destinace. Při pobytu u nás se očkovat nemusíte.)

Očkování proti tyfu sice není levné, obvykle se cena za jednu dávku pohybuje v rozmezí 1 500-2 000,-, rozhodně se vám ale vyplatí. Ze svého cestování byste si totiž mohli odvézt nechtěný suvenýr, který by mohl vážně ohrozit váš život a zdraví.

Během cestování se také doporučuje konzumovat pouze potraviny a nápoje, o kterých víte, že prošly dostatečnou tepelnou úpravou a podobně. (Pít můžete například balenou vodu.) V neposlední řadě také nezapomínejte na důkladné umývání rukou.

Museli jste se před cestováním očkovat na tyfus?

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář