Poslední aktualizace 9. 1. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Lidské tělo se neskládá jen ze svalů a kostí, ale také z velkého množství orgánů, bez kterých by nemohlo fungovat. Zatímco některé jsou důležité pouze pro zpracování potravy, vliv jiných je podstatně širší. Jedním z takových orgánů je štítná žláza.
V běžném životě se stává, že dochází ke kolísání na váze. Nejčastěji je to způsobeno změnou stravovacích návyků a životního stylu. Někteří lidé ale hubnou, nebo naopak přibírají bez nějaké zjevné příčiny. Také se mohou cítit slabí a neustále zmrzlí.
Většina pozorovatelů by řekla, že jde o problém s pomalým, nebo rychlým metabolismem, který nám byl dán do vínku. Ani studené ruce a nohy v nás nevyvolají pocit, že se jedná o něco nebezpečného a zvláštního.
Ano, opravdu to nemusí nic znamenat. Ale všechny z výše uvedených symptomů jsou úzce spojené i s onemocněním, či alespoň nestandardní funkcí štítné žlázy.
Víte, podle jakých dalších příznaků problémy se štítnou žlázou poznáte?
Funkce štítné žlázy
Už z názvu štítné žlázy je jasné, že jde o žlázu. Ta se nachází v oblasti krku a má za úkol řídit procesy, které jsou provázané s metabolismem lidského těla. To znamená, že určuje, jak rychle budete spalovat tuky, zda budete mít sklon k chladnokrevnosti nebo teplokrevnosti a podobně. Tím, že je hormonálně aktivní může mít její činnost vliv na chod celého těla.
Riziko spočívá v tom, že její dysbalanci jde jen velmi těžko odhalit. Hodně k tomu přispívají nejednoznačné příznaky, které se mohou krýt s jinými tělesnými procesy. (Jako je třeba menopauza.)
Projevy špatného fungování štítné žlázy
Zvýšená (hypertyreóza), nebo snížená funkce (hypotyreóza) štítné žlázy se projevuje mnoha různými způsoby. Ve většině případů jde o protichůdné příznaky ze stejného spektra obtíží. U postiženého se ale objevuje jen jeden z těchto extrémů.
U snížené funkce jde nejčastěji o:
- Únavu
- Slabost
- Zimnice
- Lámání nehtů
- Bolesti svalů
- Bolest kloubů
- Přibírání
- Poruchu menstruačního cyklu
- Problémy s potencí
- Slabou paměť
- Zácpu
- Mravenčení
V opačném případě se můžeme setkat s:
- Větším pocením
- Návaly horka
- Zhoršenou koncentrací
- Rychlejším bušením srdce
- Úbytkem hmotnosti
- Problémy s koncentrací
- Křehkými vlasy
- Problémy se spánkem
Jak poznám, že jde i o můj problém?
U člověka, který má potíže se štítnou žlázou se nemusí objevit všechny z výše uvedených symptomů. Není ale výjimkou, že se jich projeví několik najednou. Většinou ale nejsou tak výrazné, aby kohokoliv napadlo je okamžitě řešit.
Zvlášť u žen může docházet k jejich záměně s různými fázemi menstruačního cyklu, nebo s menopauzou. Bolest svalů a kloubů lze také považovat za chřipku. Existují tedy nějaká další vodítka, která by vám mohla pomoci se ve vašem zdravotním stavu lépe orientovat? Jistěže!
Mezi varovné náznaky patří:
- Změny ve spánkovém režimu (nespavost)
- Úzkosti
- Změny ve vyprazdňování (průjem, nebo naopak zácpa)
- Problémy s vlasy (jsou slabé a lámou se)
- Potivost
- Náhlý přírůstek na váze (který nedoprovází změna životního stylu)
- Zvýšená chuť k jídlu (bez dlouhodobé změny hmotnosti)
- Mlha na mozku (nemůžete si vzpomenout…)
- Příliš mnoho energie (bez zjevné příčiny)
- Náhlá potřeba rychlého šlofíka v denních hodinách
- Změna v menstruačním cyklu
- Neplodnost
- Náchylnost k potratům
- Opožděný vývoj dítěte
Jestli se vám něco na vašem zdravotním stavu nezdá, určitě neváhejte vyhledat svého praktického lékaře. A to i v případě, že se domníváte, že je tento krok zbytečný.
Na úplném začátku prohlídky by měl proběhnout krátký rozhovor, ve kterém popíšete své dosavadní obtíže. Poté může dojít k důkladnému prohmatání krku, aby se zjistilo, jestli štítná žláza nemá neobvyklou velikost, nebo tvar.
Jen z toho ale doktor nepozná, co s vámi je. Proto počítejte s tím, že vám s velkou pravděpodobností doporučí sérii krevních testů, z jejichž hodnot bude možné vycházet. K tomuto vyšetření nemusí dojít v případě, že jste těhotná žena, nebo berete dlouhodobě léky, které by mohly mít přímý vliv na ovlivnění výsledků.
Podle toho, jak krevní testy vyjdou by vám měl lékař podat podrobné vysvětlení o tom, co to pro vás znamená. Díky tomu budete vědět, k jakému chování těla a psychiky máte sklony a budete je moci dále nějak řešit. Většinou to znamená i užívání přesně stanovené medikace.
Síla potravin
Svůj zdravotní a psychický stav můžete vylepšit zvýšeným příjmem některých druhů potravin. Ty vás sice nevyléčí, ale mohou dost podstatně ovlivnit kvalitu vašeho života.
V případě, že trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, můžete vyzkoušet:
- Mořské řasy
- Ryby
- Vejce
- Mléčné výrobky
- Ořechy
- Luštěniny
- Hovězí a kuřecí maso
Naopak se vyhněte výrobkům, které obsahují sóju, brokolici, zelí, špenátu, jahodám nebo piniovým ořechům. Vhodné nejsou ani polotovary a potraviny, které obsahují lepek.
Při zvýšené funkci štítné žlázy volte:
- Čaj a kávu
- Vaječné bílky
- Neslazená ořechová másla
- Med
- Brokolici
- Květák
- Výrobky z celozrnné mouky
- Červené maso, lehkou drůbež
- Houby
- Chia semínka
Nechte si ale zajít chuť na mořské řasy, ryby, sýry, mléčné výrobky, celer, ledový salát nebo fenykl. Také se vyhněte pití piva, výrobkům z bílé mouky a kvasnicím.
Máte nějakou vlastní zkušenost s léčbou štítné žlázy? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.