Rakovina je jednou z nejhrozivějších civilizačních chorob, se kterou se můžeme v současné společnosti setkat. Může postihnout kůži, reprodukční ústrojí obou pohlaví i další důležité orgány. Jedním z nejhorších ortelů je ale rakovina slinivky. Z toho důvodu se zaměříme na to, jak se projevuje a jaký je postup po potvrzení diagnózy.
Mladí, ale i starší lidé mívají velmi často pocit, že jsou nesmrtelní a nepřemožitelní. Což, jak víme, není ani trochu pravda. Kdyby byla, nemuseli bychom řešit infarkty, mrtvice, nebo leukémii, která může potrápit i děti a mladistvé.
I přesto mnoho z nás žije tak, jako by se jim nemohlo nic stát. Preferujeme nezdravý životní styl, málo se hýbeme a zanedbáváme prevenci, která může vést k detekci počátečních problémů. Komplikací některých typů rakoviny je ale to, že nejdou odhalit buď vůbec, nebo jenom velmi obtížně.
Jak je to s rakovinou slinivky?
Jakou úlohu má slinivka
Abychom vás trochu vzdělali, nejprve si povíme něco málo o tom, co je to slinivka a proč je pro nás tak důležitá. Slinivka břišní je žláza, která se nachází v prostoru zažívacího ústrojí. Její váha se pohybuje okolo 60-90 g, což znamená, že je v porovnání s jinými žlázami (jako je třeba prostata) poměrně dost velká.
Slinivka vyrábí enzymy, které jsou důležité pro správné štěpení cukrů, tuků i bílkovin. Také produkuje inzulin (který známe kvůli cukrovce) a glukagon. Z nemocí ji asi nejvíce ohrožuje rakovina.
Co se děje během rakoviny slinivky?
Rakovina slinivky bývá v naprosté většině případů zhoubná. Také je velmi agresivní a poměrně rychle vytváří metastázy v dalších částech těla. V případě, že se karcinom pankreatu neléčí, je průměrná délka dožití pacientů jen okolo 6 měsíců.
Příčiny rakoviny slinivky
Jelikož zní předchozí odstavec opravdu dost hrozivě, je v našem vlastním zájmu vědět, zda v jejím případě existují nějaké ohrožené skupiny. Případně, zda jde rakovinu slinivky vyvolat svým neuváženým jednáním.
Ačkoliv není příčina tohoto typu rakoviny známá, odborníci se domnívají, že na ni může mít vliv:
- Nadměrná produkce poškozených buněk
- Genová mutace (vrozená, ale i získaná)
Příznaky rakoviny slinivky
Ani to nezní příliš povzbudivě, protože to může znamenat, že potenciálně ohrožen může být každý. Ne, že bychom byli zastánci přehnaného sebepozorování, ale je určitě vhodné průběžně sledovat, zda na sobě nepozorujete nějaké podezřelé změny.
Mezi obvyklé projevy rakoviny slinivky patří:
- Ztráta chuti k jídlu
- Nenadálý úbytek na váze
- Bolest žaludku
- Bolest bederní části zad
- Krevní sraženiny
- Nažloutlé oční bělmo a kůže
- Deprese
Další problém s rakovinou slinivky je nicméně ten, že tyto projevy se u člověka obvykle objevují až ve chvíli, kdy vstoupí do pokročilejšího stádia nemoci. Což dělá boj s tímto protivníkem ještě o dost těžší.
Stádia nemoci
Stejně, jako u některých jiných vážných nemocí (jako je například HIV) na sobě člověk nemusí dlouho registrovat žádné zvláštní potíže. Aby na něj pak udeřily v plné síle ve chvíli, kdy se s nimi dá jenom těžko něco dělat. Proto vás provedeme krok po kroku jednotlivými stádii, kterými si pacienti projdou.
Stadium 1
V této chvíli se rakovina nachází jen ve slinivce. Pacient obvykle netuší, že se s jeho tělem děje něco špatného.
Stadium 2
Rakovina začíná postupně napadat blízké lymfatické uzliny. Zatím nepostoupila k cévám, nebo k měkkým tkáním a kromě slinivky a jejího bezprostředního okolí není rozšířená po těle. V této chvíli už existují příznaky, které lze (i když jen velmi těžko) zachytit.
Mezi změny patří:
- Žloutenka
- Náhlá změna barvy moči
- Bolest horní části břicha
- Ztráta chuti k jídlu
- Ztráta váhy
- Únava
Když budete mít štěstí a dostanete se včas k lékaři, ten může přistoupit k naordinování operace, nebo chemoterapie. Také můžete podstoupit léčbu ozařováním. Prognóza přežití dalších pěti let je v této fázi asi 30 %.
Stadium 3
Ve 3. fázi už rakovina slinivky postihla i lymfatické uzliny a cévy. Ale ještě stále není rozšířená v dalších částech pacientova těla. Opět během ní lze zaznamenat podezřelé změny.
Třetí stadium nemoci se projevuje:
- Bolestí v boku
- Bolestí a citlivostí horní části břicha
- Nechutenstvím
- Hubnutím
- Únavou
- Depresí
V tomto stádiu je velmi těžké rakovinu léčit. Lékaři se většinou pokoušejí alespoň o to, aby se nerozšířila do dalších částí těla. Můžete podstoupit operaci, během které se vám odstraní část slinivky. Pacientům se také podávají léky a mohou podstoupit radiační terapii. Prognóza dožití dalších pěti let je u pacientů v tomto stupni 3-12 %.
Stadium 4
Poslední stadium rakoviny slinivky má číslo 4. A znamená, že se rakovině podařilo dostat i do dalších částí těla. Jako jsou kosti, nebo mozek. V této fázi se podaří detekovat rakovinu slinivky u většiny lidí. Toto stadium už se navíc nedá léčit. Pacientům je přesto předepisovaná radiační terapie, bypass žaludku a podobně. Nezřídka se přistupuje i k paliativní péči, která se snaží člověku ulehčit a zpříjemnit odchod ze života. Prognóza přežití jsou pouhá 3 %.
Znáte někoho, kdo prodělal rakovinu slinivky? Pokud ano, podařilo se na ni přijít včas?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slinivka_břišní – Slinivka břišní (česky)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakovina_slinivky_břišní – Rakovina slinivky břišní (česky)
https://www.healthline.com/health/pancreatic-cancer – Rakovina slinivky: Příčiny, příznaky, prognóza a další (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/pancreatic-cancer-4126022 – Průvodce rakovinou slinivky (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.
Dobrý den! Prosím o radu: moje 85 letá sestra má DNES zjištěnou rakovinu slinivky, prý jsou již i metastázy. Naše maminka si pár let stěžovala na „nějaké“ bolesti v břiše. Ale vždy mávla rukou…Po přechozené chřipce totálně ztratila chuť k jídlu, během 14 dní nás obtížně poznávala. Skonala za 2 měsíce a paní doktorka mi v podstatě soukromě řekla, že maminka měla nádor v břiše – víc nic.
Já mám problémy ty, že se mi od roku 1993 dostatečně nevytvářejí trávící enzymy. Hodně mě bolí v bedrech, ale to přičítám nálezům na páteři (je mi 81 let). Trápí mě velice časté a bolestivé svalové křeče i přesto, že užívám hořčík.
Napadlo mne, zda by nemohlo jít o rodovou zátěž a zda bych neměla vyhledat vyšetření slinivky. Ale na jakém pracovišti?
Napadlo mne, zda bych se nemě
Dobrý den,
určitě své příznaky neignorujte a zajděte ke svému praktickému lékaři, který vyhodnotí příčinu Vašich bolestí a pošle Vás na specializované oddělení (mohlo by jít i o vyšetření na slinivku). Řekněte svému lékaři o Vašich obavách a vyjasněte kontext Vaší situace (že máte v rodině tuto zkušenost).