Průjem je velmi nepříjemný problém, který vás může snadno zavřít doma. Nikdy totiž nevíte, kdy to na vás přijde. Potíž je ale taky trochu v tom, že některé typy průjmů mohou být infekční a můžete jimi nakazit lidi ve svém okolí. Dnes se proto na rychlý krok podíváme pěkně zblízka.
Pokud máte průjem, znamená to, že máte vodnatou stolici. Také se obvykle musíte vyprázdnit několikrát za den. Podle toho, jaký má průjem průběh, ho rozdělujeme na průjem akutní a na průjem chronický.
Rozdíl mezi těmito dvěma průjmy je v tom, že zatímco akutní průjem trvá okolo 1-2 dní, chronický průjem může přetrvávat i déle než 3-4 týdny. Tyto průjmy může způsobovat zánětlivé onemocnění střev, nebo třeba potravinová intolerance/alergie. (Celiakie atd.)
Co dalšího byste měli o průjmu, jeho průběhu a léčbě vědět?
Co způsobuje průjem?
Nemocí, které se projevují u člověka průjmem, existuje spousta. Z toho důvodu vám nedoporučujeme spoléhat se na sebediagnostiku a raději kontaktovat lékaře.
Mezi hlavní viníky průjmu patří:
- Virové infekce (rotavirus, norovirus…)
- Bakteriální infekce (salmonelóza, E.coli…)
- Paraziti
- Alergie a intolerance (alergie na mléko, lepek…)
- Reakce na léčiva
- Operace žlučníku a další zákroky
Průjem a dehydratace
Dnes se nebudeme zabývat tím, jak přesně se průjem projevuje. (Protože to všichni dobře víme.) O čem se ale tolik nemluví je problematika průjmu a dehydratace. K ní dochází nejen kvůli nedostatečnému příjmu tekutin, ale také kvůli tomu, že voda uniká z těla s častou a vodnatější stolicí. Asi nemusíme říkat, že dehydratace může být velmi nebezpečná a může přispět k celkovému kolapsu organismu.
Dehydrataci v průběhu průjmu poznáte podle:
- Únavy
- Sucha v ústech a vysušených sliznic a tkání
- Zrychleného tlukotu srdce
- Bolestí hlavy
- Intenzivního pocitu žízně
- Snížené frekvence močení
Dehydratace je při průjmu velkým rizikem pro miminka, kojence a malé děti. Riziko ale představuje i pro těhotné ženy a seniory. Pokud tedy máte podezření, že se něco děje, kontaktujte lékaře.
Léčba průjmu
Ne vždy se na průjem předepisují léčiva. Hodně záleží, čím byl vyvolán. Například u bakteriálních infekcí lze nasadit pacientům antibiotika. Obecně se ale doporučuje pít dostatek tekutin a mít fyzický klid. Při větší ztrátě tekutin jsou vhodné i nápoje, které doplňují elektrolyty. V neposlední řadě by se měla v průběhu průjmu držet dieta.
Babské rady na průjem
Průjmem trpěl alespoň jednou v životě každý z nás. Z toho důvodu si můžete vybírat z širokého spektra babských rad, které by vám měly pomoci si trochu ulevit.
Obecně se na průjem doporučuje:
- Pít hodně tekutin (mezi které se řadí i polévky typu vývar)
- Užívat probiotika a prebiotika (střeva totiž nejsou při průjmu v rovnováze)
- Užívat léky proti průjmu (dávejte ale pozor, protože mohou snižovat účinky jiných léků, které pravidelně berete, ostatně, stejně jako průjem samotný.)
- Dieta (suchá rýže, suché rohlíky a piškoty, banány…)
Během průjmu se určitě nedoporučuje pít alkohol. Také byste neměli jíst nic, co má hutnější a mastnou texturu. Stopku musíte dát i potravinám, které jsou hodně kořeněné a mohly by tím pádem dráždit už tak podlomené zažívání.
Trpíte na průjmy? Pokud ano, máte vlastní fígle, jak se tohoto problému co nejrychleji zbavit?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/diarrhea – Průjem: Příčiny a léčba (anglicky)
https://www.healthline.com/health/digestive-health/most-effective-diarrhea-remedies – Nejlepší úlevové prostředky na průjem (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.