Prasklý meniskus: Jeho příznaky, léčba a operace

Poslední aktualizace 25. 11. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Lidská kolena mají poměrně složitou anatomii. Jde o velký kloub, který je rozdělený na několik částí. Jednou z nich je meniskus, který je u některých lidí vlivem různých faktorů poněkud problematický. I když je relativně malý, může se snadno poškodit. Proto se dnes podíváme na to, jak poznat prasklý meniskus a na to, jak zhruba vypadá jeho léčba.

Kolena jsou důležité klouby. Používáme je když stojíme, sedíme i ležíme. A to i když si to mnohdy vůbec neuvědomujeme. Velkou zátěž však pro kolena představuje sport, v průběhu kterého může docházet k nečekaným situacím, které mohou vyústit ve vážný úraz.

Mezi nejběžnější problémy patří prasklý meniskus, který dovede způsobovat opravdu intenzivní bolesti a problémy s běžnou pohyblivostí kolene. 

Níže si proto povíme o menisku a jeho poškození vše, co byste o něm měli vědět.

Kde a co je meniskus

Prasklý meniskus

Jak už bylo řečeno, meniskus se nachází v kolenních kloubech. Jeho jméno pochází z řečtiny a znamená půlměsíc. Tento název nebyl vybraný jen tak. Jde totiž o vazivovou chrupavku srpkovitého tvaru

Úloha menisku v koleni je velmi důležitá, protože v tomto kloubu se setkávají tři kosti a je potřeba vyrovnávat jejich rozdíly. (Některé kosti do sebe totiž úplně přesně nezapadají. Především stehenní a holenní kost.) V každém koleni jsou dva menisky. Větší z nich je vnitřní meniskus.

Další funkcí menisku je tlumení nárazů, které vznikají (nejen) při chůzi. Tím, že rozkládají hmotnost těla také zabraňují nadměrnému opotřebování chrupavek.

Prasklý meniskus a jeho příznaky

Prasklý, nebo jinak poraněný meniskus je jedním z nejběžnějších zranění. K němu dochází nejčastěji tak, že dojde k nevhodnému postavení kloubu. (Například kvůli zranění, nebo kvůli nevhodnému pohybu, ke kterému dojde v průběhu hry.) 

Mezi příznaky poraněného menisku patří:

  • Bolest
  • Otékání
  • Problém s pohyblivostí kolene
  • Neschopnost dosáhnout normálního rozsahu pohybu kolene
  • Pocit zaseknutí/zamrznutí kolene
  • Pocit, že koleno není schopné poskytovat oporu

Také se u vás může objevit praskání kolene. Jelikož vám poškozený meniskus bude způsobovat bolest a znemožní vám vaše běžné denní aktivity, nepokoušejte se tento stav rozchodit a raději okamžitě kontaktujte lékaře.

Léčba

Prasklý meniskus

Jakmile se dostanete do ordinace svého lékaře, čeká vás pohovor, v průběhu kterého lékaři popíšete, co přesně předcházelo poranění kolenního kloubu. Na základě prvních informací si bude chtít doktor vaše koleno i fyzicky prohlédnout. Tato prohlídka může zahrnovat test pohyblivosti kolene.

Jelikož nikdo z nás nemá rentgenové vidění, lékař vás s velkou pravděpodobností pošle na nějaké zobrazovací vyšetření, které mu umožní vidět skutečný stav menisku. Ne vždy je možné uzdravit meniskus bez operace. Proto se psychicky připravte na to, že možná absolvujete relativně málo invazivní zákrok. (Ve srovnání s totální endoprotézou.)

Operace menisku

Nikdo nechodí na operace rád. Většinu lidí tenhle termín dokonce vyloženě děsí. Pravdou ale je, že u poškozeného menisku jde mnohdy o jediný způsob, jak vrátit pacienta do běžného života.

Operace menisku nemusí být invazivní. Lékaři v jejím průběhu používají tenké optické přístroje, které jim umožní vidět do kolene a operovat ho bez toho, aby se muselo celé otevřít. (Což u kloubů ostatně ani moc nejde.) Velkou výhodou tohoto zákroku je, že nezpůsobuje velká zranění ani nadměrné poškození tkáně. Takže byste se měli celkem rychle uzdravit.

Na co si dát před operací pozor

Prasklý meniskus

Lékař vám dá před operací menisku několik instrukcí, které byste měli ve svém zájmu dodržet. V opačném případě nelze zaručit, že operace roztrženého menisku dopadne úspěšně.

Hodí se myslet na:

  • Obstarání berlí
  • Předoperační vyšetření (díky němu lékaři vyhodnotí, jestli pro vás zákrok nepředstavuje riziko)
  • Zajištění léků proti bolesti
  • To, že před zákrokem se obvykle nejí, ani nepije

I když rozumíme tomu, že můžete být vyděšení, před operací se setkáte s anesteziologem, který s vámi probere, co se s vámi bude dít. Tento člověk je zodpovědný za znecitlivění oblasti výkonu i za kompletní uspání. Takže nebudete o ničem, co se kolem vás děje, vědět. Případně vás to nebude bolet.

Jak vypadá rekonvalescence

Rekonvalescence po operaci menisku může být trochu delší než je tomu u jiných méně invazivních zákroků. (Pro představu, při vasektomii nebo při operaci hemoroidů můžete prakticky ihned vykonávat svoje běžné denní aktivity.)

Bolest kolene po operaci menisku může vyžadovat užívání léků, které vám ji pomohou zmírnit. Také je lepší mít domluvené pracovní volno, které vám umožní odpočívat a uzdravovat se. Po domluvě s lékařem si můžete dávat na bolavé koleno studený obklad, který vám pomůže redukovat bolest a otoky. Ty můžete regulovat i tím, že si nohu podložíte několika polštáři. Nezapomínejte na to, že musíte dodržovat i pravidla, která se týkají koupání a sprchování. (V tomto případě vám ale doktor řekne, kdy a jak se máte umývat.)

Cviky po operaci

Doba rekonvalescence po operaci menisku je u každého odlišná. Obecně se ale doporučuje nezačínat s náročnější fyzickou aktivitou dřív než měsíc po operaci. V některých případech to mohou být dokonce i dva měsíce. (V hodně těžkých případech ale počítejte klidně i s půl rokem.)

Jakmile vám lékař cvičení povolí, vybírejte si cviky, které zlepšují pohyblivost kolene a posilují jeho okolí. (Čímž dojde k jeho stabilizaci.) Obvykle se považují za vhodné mini dřepy s koleny od sebe nebo zvedání se na špičky.

Co se týče dřepů, ty by neměly být příliš hluboké. Také nejsou vhodné cviky, které vyžadují vytočení kolen. V neposlední řadě nepoužívejte žádné závaží. Po diskuzi s lékařem je přípustná jen odporová guma pro rehabilitační cvičení. 

Lázně po operaci

Na pobyt v lázních mají nárok jen pacienti, u kterých jde o nezbytnou součást léčebného procesu. Lázně navíc musí být indikované podle zákonných norem. Z toho důvodu je dobré se na tuto možnost poptat přímo u vašeho lékaře, který má obvykle dobrý přehled o tom, zda na lázně nárok máte, nebo ne. (Pokud neví, obraťte se před zákrokem na pojišťovnu.) Myslete také na to, že do lázní je potřeba nastoupit do určité doby po skončení výkonu. Nemůžete si tedy sami vybrat období, kdy chcete do lázní přijet.

Co z toho plyne? Že operace poškozeného menisku se nemusíte bát. Naopak, mnohdy jde o jedinou možnost, jak se můžete vrátit do normálního života. Samozřejmě je ale nejlepší, když ke zranění vůbec nedojde. Proto si dávejte dobrý pozor, aby nedošlo k nepřirozenému postavení vašeho kolene. A je jedno, jestli při práci, či v průběhu vašeho oblíbeného rekreačního sportu.

Řešili jste někdy roztržený, nebo jinak poškozený meniskus? Pokud ano, žijete dnes bez omezení?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Meniskus_(anatomie) – Meniskus (česky)

https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/do-kdy-je-nutne-nastoupit-do-lazni – Do kdy je nutné nastoupit do lázní (česky)

https://www.healthline.com/health/meniscus-tears – Vše o poškozeném menisku (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/arthroscopic-surgery-for-torn-meniscus-2549899#how-to-prepare – Operace menisku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/meniscus-tear-exercises – 9 cviků pro poškozený meniskus (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář