Blížící se porod poznáte podle těchto 3 příznaků

Poslední aktualizace 21. 7. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Porod je završením celého těhotenství, v jehož průběhu žena přivede na svět nového člověka. Jelikož jde o důležitý okamžik, mnoho žen má strach, že ho nedokážou včas poznat. Proto se na vše podstatné podíváme níže.

Porod dělá z ženy matku. Ve své podstatě tedy jde o zlomový okamžik, v průběhu kterého dochází i k velké osobní transformaci. (Kromě bolesti se ženy setkávají s hrdostí, že dokázaly stvořit nový život. V neposlední řadě, přichází stres z péče o novorozence, která bývá poměrně dost náročná.)

Hodně žen chce mít situaci pod kontrolou, takže se informují o tom, jak začíná porod a jaké jsou jeho nejčastější příznaky, které mohou signalizovat, že nadešel čas odjezdu do vybrané porodnice.

Příznaky porodu

Porodu se spousta žen bojí, protože nevědí, co od něj mohou očekávat. Ke klidu mnohdy nepřispívá ani nejistota, zda dokážete poznat správný čas odjezdu do porodnice. (Trochu vás ale uklidníme. Pokud nezažijete extrémně rychlý překotný porod, na vše budete mít čas v řádu dní, nebo alespoň hodin.)

Mezi nejčastější příznaky, kterých si těhotná žena všimne, patří:

  • Změna energie
  • Zvýšený tlak v děloze (někdo to přirovnává k pocitům před menstruací)
  • Výtok s menším množstvím krve

U mnoha žen se také objevují takzvaní poslíčci. Ti se ukazují už v dřívější fázi těhotenství, kdy se tělo začíná připravovat na porod. Samotný porod se pak rozděluje do tří částí, kdy už většinou bývá žena v porodnici. (Připravte se ale na to, že než si vás v porodnici nechají, možná vás pošlou několikrát domů, protože ještě nebudete připravená.)

Předčasný porod

Ačkoliv nechceme nikoho strašit, existuje i něco, čemu se říká předčasný porod. Technicky vzato to znamená, že dítě nebylo v děloze tak dlouho, jak by správně potřebovalo. Z toho důvodu je dobré vědět, jaké má předčasný porod příznaky.

V první řadě, předčasný porod většinou znamená, že rodíte před završeným 37. týdnem těhotenství.

Mezi další příznaky patří:

V tomto případě vám doporučujeme jet co nejdříve do nemocnice, kde vás prohlédne zkušený zdravotnický personál. Vaše potíže mohou být způsobeny předčasným porodem, ale také infekcí, nebo jiným zdravotním problémem.

U některých žen je předčasný porod plánován lékaři, typicky kvůli nějakému zdravotnímu problému, nebo jinému závažnému důvodu. (Například, pokud ženě hrozí preeklampsie.)

Co se týče předčasného porodu, existují pro něj rizikové faktory, mezi které patří předčasný porod v minulosti, spontánní potrat, časné prasknutí vody v minulosti, zranění děložního čípku (například v průběhu operace) a krátký děložní čípek. Určitě se tedy neobviňujte, většinu věcí, kvůli kterým předčasně porodíte, totiž nemůžete ovlivnit.

Pokud předčasný porod ještě nezačal, lékaři mohou použít několik metod, jejichž cílem je delší setrvání dítěte v děloze. Buď do vás mohou vsunout speciální tabletu, která obsahuje hormony, nebo mohou provést menší operativní zákrok, v průběhu kterého vám udělají steh na děložním čípku. (Takže by se neměl začít otvírat.)

V případě, že se předčasný porod již rozběhl, počítejte s tím, že vaše miminko možná bude muset zůstat nějakou dobu v nemocnici, kde se postarají o to, aby dozrálo natolik, abyste si ho mohla vzít s sebou domů.

Jak jste prožívala porod? Byl rychlý, nebo naopak dlouhý? A poznala jste přicházející porod hned, nebo jste se rozhodla před odjezdem do porodnice počkat?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pregnancy/labor-and-delivery – Vše o porodu (anglicky)

https://www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/signs-of-labour/premature-labour-and-birth/ – Předčasný porod a narození (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář