Poslední aktualizace 10. 9. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Ženský reprodukční systém může být někdy opravdu komplikovaný. I když ho má většina z nás nastavený správně, u mnohých žen po celém světě se mohou objevit nejrůznější odchylky. Jednou z nich je PCOS, neboli syndrom polycystických ovarií. Jelikož jde o velmi důležité téma, v tomto článku na vás čeká jeho krátké shrnutí a pár dalších informací, které o něm možná zatím ještě nevíte.
Ženy často berou těhotenství, akné před menstruací a pravidelné měsíční krvácení jako samozřejmost. Některé sice pociťují nepříjemnou bolest a křeče, ale veskrze mnohdy nejde o něco, co by narušovalo jejich každodenní rutinu.
Jako naprostou samozřejmost vnímáme i to, že zhruba v polovině cyklu přijde ke slovu ovulace, během které bývá šance na otěhotnění vůbec největší. Některé ženy (které neužívají hormonální antikoncepci) mohou v tomto období pocítit mírnou bolest v podbřišku a může se u nich objevit i lehké špinění. Mezi možné příznaky ovulace, která umožňuje počít, může být i větší chuť na sex.
Po nějaké době pak přichází premenopauza a perimenopauza. V těchto dvou životních obdobích dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů a ke ztrátě plodnosti. Jenže, i když tohle všechno celkem dobře známe, ženy, které trpí syndromem polycystických ovarií, nemusí úspěšně počít ani v plodném věku, kdy by neměly mít s plodností žádný velký problém. Jejich tělo navíc může ve větší míře produkovat testosteron a mohou žít se zvýšeným rizikem výskytu dalších potíží.
Jak tedy vidíte, menopauza rozhodně není jediným problémem, před kterým by se měly mít dospělé ženy na pozoru.
Co to ten PCOS vlastně je? Dá se upravit změnou životního stylu? A jaká dodatečná zdravotní rizika vám může přinášet?
V krátkosti o PCOS
Syndrom polycystických ovarií je jednou z ženských hormonálních poruch. První problémy se mohou začít objevovat už v období puberty, není ale ničím výjimečným, že symptomy se poprvé objeví až později. Klíčové je, aby ženy svůj zdravotní problém řešily, protože PCOS může způsobovat zhoršení celkového zdravotního stavu a ztrátu plodnosti.
Zajímavostí je, že příčiny syndromu polycystických ovarií zatím nejsou zcela pochopeny. S největší pravděpodobností má ale na vznik tohoto syndromu vliv genetika a stav životního prostředí. U nemocných žen může docházet k vychýlení luteinizačního hormonu a FSH. Tato nerovnováha následně přispívá k větší produkci mužských pohlavních hormonů.
Příznaky syndromu polycystických ovarií
Syndrom polycystických ovarií se celkem často spojuje s projevy, které souvisejí s ženským reprodukčním zdravím, ale všímat si můžete i dalších drobností. Může jít třeba o poruchy menstruačního cyklu, silnou a bolestivou menstruaci, zvýšené množství tělesného ochlupení, mastnou pleť s akné, problémy se spánkem, přibírání na váze (hlavně v oblasti pasu), zvětšení vaječníků, inzulinovou rezistenci a sníženou plodnost až neplodnost.
Rizika spojená s onemocněním
Mezi hrozící rizika PCOS patří vznik cukrovky 2. typu, což je onemocnění, které se spojuje nejen se zvýšenou hladinou krevního cukru, ale také s rizikem vzniku neuropatie, diabetické nohy a podobně. Také se zvyšuje riziko horší plodnosti/neplodnosti, takže páry mohou mít potíže s pořízením biologických potomků. V neposlední řadě, ženám se syndromem polycystických ovarií může hrozit i metabolický syndrom a zhoubný nádor dělohy, který může být i smrtelný. Z toho důvodu je skutečně důležité, aby ženy s PCOS nezanedbávaly prevenci, která je může udržet při životě a co nejdéle aktivní.
Pomůže změna životního stylu?
I když nemusí jít o jediný způsob léčby, ženám se syndromem polycystických ovarií se často doporučuje dlouhodobá změna životního stylu, která může přispět ke zmírnění potíží.
Například se doporučuje vyzkoušet dietu, v jejímž průběhu začnou ženy ve zvýšené míře konzumovat fazole a čočku, dýni, bobulovité ovoce, mandle, tofu, rybí maso, brokolici, květák, růžičkovou kapustu, špenát, rajčata, zdroje nenasycených mastných kyselin omega-3 a podobně. Naopak by se měly vyhnout bílému pečivu, sladkým cukrovinkám a dezertům a dalším nezdravým potravinám a nápojům.
Aby došlo ke stabilizaci zdravotního stavu, je velmi důležité i to, aby ženy nezapomínaly na pravidelnou pohybovou aktivitu, které by se měly věnovat alespoň dvacet minut denně. Tyto tipy zároveň podporují ztrátu přebytečné hmotnosti, což může prospět ovulaci a snahám o otěhotnění.
Zhoršení příznaků PCOS může také zhoršit stres, proto je klíčové i to, aby ženy nezapomínaly na cvičení jógy, na meditaci a na testování dalších technik, které mohou přispět k podpoře duševní rovnováhy.
Znáte někoho s PCOS? Případně, trpíte jím vy sama?
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.