3 příznaky páté nemoci + léčba a prevence

Pátá nemoc je onemocněním, se kterým se v průběhu života setká mnoho rodičů malých dětí. Jedním z poznávacích znamení bývá specifická vyrážka, ale to rozhodně není vše, na co byste si měli dát pozor.

Děti jsou neustále nemocné, nebo jim alespoň visí nudle u nosu. Je tedy poměrně jednoduché, aby rodiče ztratili přehled o tom, co se zrovna děje. Připravte se ale na to, že vás v průběhu předškolních a školních let s velkou pravděpodobností čeká 5. nemoc, která má velkou nakažlivost.

pátá nemoc

Odborně se jí říká erythema infectiosum. Pátá nemoc se jí pak říká jednoduše proto, že byla pátou na seznamu šesti dětských nemocí způsobujících vyrážku.

Do kategorie těchto nemocí dále patří také:

Pokud se tedy u vašeho dítěte objeví svědění kůže, o kterém víte, že ho pravděpodobně nezpůsobil (třeba) ekzém, zbystřete.

Nakažlivost páté nemoci

pátá nemoc nakažlivost

Pátá nemoc patří k velmi nakažlivým chorobám. Proto se tak dobře šíří v kolektivu dětí. Nejčastěji se vyskytuje během jara a podzimu.

I přesto, že se pátá nemoc považuje hlavně za dětskou nemoc, mohou jí onemocnět i dospělí. Zajímavostí však je, že zhruba 50 % dospělých je vůči této nemoci imunních, aniž by si byli vědomi toho, že jejich tělo někdy prodělalo infekci.

Stejně jako u neštovic každopádně platí, že kdo toto onemocnění prodělal v dětství, ten už ho v průběhu života obvykle nedostane. Zároveň proti této chorobě neexistuje žádné očkování.

Riziko nemoci u dospělých může zvyšovat:

  • profese pedagoga,
  • nemocné dítě v rodině nebo kontakt s ním mimo domov,
  • profese zdravotníka,
  • oslabená imunita.

Příčina páté nemoci

pátá nemoc příčiny

Hlavní příčinou páté nemoci je infekce lidským parvovirem B19. K přenosu dochází kapénkovou infekcí, což je dost podobné bolesti v krku. K přenosu také dochází z matky na plod, takže to se zase podobá nákaze viru HIV.

Příznaky páté nemoci

Nyní se půjdeme podívat na to, jaké má pátá nemoc příznaky.

Objeví se:

  • vyrážka na tvářích, která později získá motýlí tvar,
  • vyrážka na končetinách,
  • vyrážka na zadečku.

Jakmile se vyrážka po nákaze objeví, což může trvat zhruba 4 až 14 dnů po kontaktu s nemocí, dítě už není prakticky nakažlivé.

Na úplném začátku se pátá nemoc často podobá nachlazení, takže nemusíte správně vyhodnotit nutnost návštěvy lékaře.

Objevit se může:

V řadě případů však pátá nemoc probíhá i bez teplot. Toto onemocnění také nijak nesignalizuje změna barvy moči.

Léčba páté nemoci

pátá nemoc léčba

Ne vždy je s dítětem potřeba na vyšetření k lékaři. Proto nebuďte překvapeni, pokud lékaři postačí jen telefonická konzultace. (Kterou vám určitě doporučujeme i při zánětu šlachy.)

Pokud má navíc nemoc nekomplikovaný průběh, dítě nechte doma a dodržujte klidový režim.

  • nechte potomka odpočívat,
  • dbejte na to, aby docházelo k doplnění tekutin,
  • při horečce nad 38 °C podejte lék na tlumení horečky.

V případě, že průběh páté nemoci komplikovaný je, může být doporučena hospitalizace.

U této nemoci neexistuje žádný způsob prevence.

Komplikace páté nemoci

I přesto, že pátá nemoc může vypadat na první pohled neškodně, pojí se s ní i některé závažné komplikace. (Asi tak jako třeba neuropatie s cukrovkou.)

Patří k nim:

  • zánět drobných kloubů a kolen,
  • aplastická krize (u dětí nemocných hemolytickou anémií),
  • chronická infekce kostní dřeně.

Pátá nemoc v těhotenství

Těhotné ženy by si měly dát na pátou nemoc velký pozor, protože se může přenést na dítě a nepříznivě ovlivnit jeho vývoj.

V kostní dřeni plodu dochází k útlumu krvetvorby, což může způsobit jeho úmrtí nebo samovolný potrat. Proto je v průběhu těhotenství potřeba věnovat zvýšenou pozornost svému okolí a při podezření na infekci u někoho z blízkých se preventivně izolovat.

Zdroj

https://www.wikiskripta.eu/w/P%C3%A1t%C3%A1_nemoc – Pátá nemoc (česky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/parvovirus-infection/symptoms-causes/syc-20376085 – Vše o páté nemoci (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15774-fifth-disease – Pátá nemoc (anglicky)

Pátá nemoc se přenáší kapénkovou cestou – podobně jako nachlazení nebo bolest v krku. Infekce se šíří hlavně v dětských kolektivech, ale onemocnět mohou i dospělí (i když je jich zhruba polovina z nich vůči ní imunní). U těhotných žen hrozí přenos na plod, proto by měly být obezřetné.

Typickým příznakem je červená vyrážka na tvářích, která později získává motýlí tvar. Může se objevit i vyrážka na končetinách a zadečku. Na začátku může nemoc připomínat nachlazení – dítě bývá unavené, má zvýšenou teplotu nebo bolesti kloubů.

Pokud má nemoc lehký průběh, dítě může zůstat doma a dodržovat klidový režim. Důležité je podávání tekutin a případně léků na horečku. Lékař často postačí jen po telefonu. V případě komplikací, jako jsou vysoké horečky nebo jiné potíže, může být doporučena hospitalizace.

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář