Podvod jménem Paraxan: Varuje před ním i SÚKL!

I když se dnes nemusíme prakticky bát toho, že na nás ze zálohy při cestování do vzdálenější destinace vyskočí otrhaný loupežník s flintou, neznamená to, že jsme zcela v bezpečí. Nová doba totiž přeje nejrůznějším internetovým podvodům, z nichž podstatná část se točí okolo doplňků stravy. Proč se dostal na černou listinu právě Paraxan?

Pokud se trochu zajímáte o legislativu, která se týká léčiv a doplňků stravy, pak určitě budete znát SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). Ten má na svých oficiálních stránkách seznam webů a přípravků, které nejsou schválené a prodávají se nelegálně. Jakmile se na tento seznam někdo dostane, už to samo o sobě signalizuje vážný problém. A to se právě stalo i něčemu, co si říká Paraxan.

paraxan SÚKL

Proč se tam ale dostal? A proč byste se mu měli vyhnout?

Co je Paraxan?

Paraxan o sobě na údajných oficiálních stránkách* píše, že jde o přípravek pro léčbu helmintových infekcí a parazitóz různých druhů. Už z tohoto je jasně poznat, proč s ním má problém právě SÚKL, protože tento přípravek, který je s největší pravděpodobností jen doplňkem stravy, uvádí, že se používá pro léčbu nějakého konkrétního problému. Potíž je v tom, že doplněk stravy není lék, takže vás z ničeho vyléčit nemůže. Na oficiálních stránkách také působí poněkud úsměvně termín “boční nepříznivý”, což má nejspíš znamenat něco jako “nežádoucí účinky”.

*Stránek s Paraxanem, které se snaží tvářit jako oficiální, však existuje víc. A všechny vypadají trochu jinak, i když produkt a deklarované účinky jsou totožné/podobné. Z uvedené URL je ale patrné, že jde o podvod.

paraxan

Co je navíc ještě poměrně zvláštní je to, že na srovnávači Heureka je Paraxan zařazen u afrodiziak, což znamená, že někdo v pozadí uvádí, že by mohl mít několik zcela odlišných funkcí. Vrcholem je pak skutečnost, že tento přípravek má být i s nulovým hodnocením v TOP 15, což může opticky zvyšovat jeho důvěryhodnost mezi potenciálními kupujícími.

Tohle má být ve složení

Ne, že by na složení snad záleželo, když SÚKL i my důrazně nedoporučujeme tento přípravek z bezpečnostních a administrativních důvodů kupovat. Když se ale na něj zaměříme čistě ze zvědavosti, zjistíme, že v něm má být extrakt z černého česneku, oreganový olej, česnekový extrakt, extrakt z artyčoku, extrakt z hřebíčku a několik dalších složek, které nemusí na první pohled vypadat podezřele. (Co je ale opravdu uvnitř, to kvůli chybějící registraci nemůžeme s jistotou říct.) Vzhledem k tomu, že na jiném webu se nám podařilo najít úplně něco jiného (například řimbabu obecnou a pelyněk hořký), o kterých jinde nebyla řeč…tak to nebudete nejspíš vědět ani vy.

paraxan složení

Velmi troufalá je pak i níže přiložená tabulka, která může v potenciálních kupujících vzbudit důvěru v to, že jim tento produkt pomůže. Velmi úsměvně působí i tvrzení, ve kterém Paraxan hovoří o lékárně Dr. Max a o tom, že by mohla v budoucnu teoreticky prodávat padělky. (Vzhledem k tomu, že lékárny mohou prodávat jen schválené a dobře zdokumentované přípravky s jasným původem, jedná se o pozoruhodnou mentální gymnastiku.) Také pochybujeme o tom, že by byl Paraxan kdy dostupný v důvěryhodném řetězci drogerií Dm.

Poslední hřebíček

Nejde o to, že Paraxan cena se pohybuje na úrovni kolem 860,-, což je u něčeho, co ani nebylo schváleno, poměrně hodně peněz. Jako velký problém vidíme především to, že ke konci stránky mají být uvedení lékaři, kteří mají Paraxan (údajně) doporučovat. Asi vám nemusíme říkat, že jména jsou záměrně uvedena tak, aby se po snaze o jejich vyhledání nepodařilo nic najít. Nemáme zde titul, konkrétní pracoviště a podobně. Takového lékaře si pak může zcela bez potíží vymyslet každý. To samé se dá říct o fiktivní autoritě na dalším webu, kde nám Google Lens prozradil, na kterých dalších stránkách se fotka údajné autority ještě nachází.

paraxan podvod

Navíc je nehorázné, že jedna z recenzí uvádí, že má jít o přípravek pro léčbu parazitárních infekcí u dětí (!!!). Zmínku o bezpečném použití Paraxan u dětí vidíme i na některých dalších webech, na kterých je v prodeji.

Paraxan podvod

Co z toho plyne? Nekupovat.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář