Papilom: Jak vypadá a měl by být odstraněn?

Poslední aktualizace 24. 8. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Papilom na jazyku rozhodně není ničím příjemným. Jelikož do úst přirozeně nepatří, můžete ho vnímat jako cizorodý objekt. A co hůř. Může ve vás vyvolávat strach z vážné nemoci. Proto se podíváme, jak tento problém vzniká. A co se s ním dá dělat.

Papilom na mandli vás dokáže potrápit stejně úporně, jako papilom na víčku, nebo na již zmíněném jazyku. Faktem ale je, že papilomy se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv. 

Jelikož většina z nás při prvním projevu něčeho neobvyklého zamíří na internet, pravděpodobně se vám dostaly do ruky nejčernější zprávy o rakovině a o dalších zabijácích, kteří by mohli mít váš současný problém na svědomí. Než ale začnete propadat panice, podívejte se, zda nejde o neškodný papilom, ze kterého vám nic vážného nehrozí.

Tak pojďme na to.

Papilom: Malý nezhoubný nádor

Papilom je název pro malý nezhoubný nádor, který se dál nešíří. Také nebývá agresivní. Obvykle vypadá jako bulka na kůži, či pod ní. Jelikož člověk nemůže mít nikdy úplnou jistotu – jakmile zpozorujete, že máte tento problém, objednejte se na prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři. Je totiž mnohem lepší si vyslechnout, že jde o nezhoubný papilom, než zanedbat vznikající rakovinu. (Někteří pacienti se kvůli papilomu sledují – jen pro případ, že by se u nich objevil i zhoubný nádor. Typicky jde o ženy, které mají papilomy v oblasti prsů.)

Jak poznat papilom

Mnoho papilomů nemá vůbec žádné příznaky. Přítomné může být například jen podráždění. Papilom na viditelném místě (třeba na nose) může svému nositeli způsobovat i problémy se sebevědomím. U papilomu v prsou může docházet k různým druhům výtoku. Jelikož to není běžné, je určitě vhodný důkladný screening, který vyloučí rakovinu prsu. 

Papilom v nose může taktéž způsobovat problémy. Například s dýcháním a smrkáním. Jeho pozice může navíc způsobovat i nepohodlí v oku. 

Odstranění papilomu

Papilom na kůži se dá odstranit vypálením, nebo chirurgickým vyříznutím. O něco šetrnější může být laserová terapie, či kryoterapie, během které se tkáň zchladí na velmi nízkou teplotu. 

Co se týče papilomu v prsou, poměrně často bývá předmětem biopsie. Z ní se dá celkem snadno odhalit, zda je bulka zhoubná, nebo nezhoubná. Odstranit se dají i genitální bradavice, které mohou způsobovat potíže ve vašem milostném životě. 

Proč papilom vzniká?

Papilom vzniká po vystavení se HPV. Ne vždy je to ale hlavní důvod. Papilom se může objevit i u lidí, kteří kouří. Co se týče rakoviny děložního čípku, která je způsobená kontaktem s člověkem, který trpí HPV, vliv na tuto skutečnost může mít bohatší sexuální život. Opět to ale není podmínkou. (Mnoho nakažených o přenosu HPV vůbec neví. Navíc, nákaza se může šířit i při kontaktu s kůží.)

Papilom u domácích mazlíčků

Papilom se může objevit  i u zvířat. Není ale obvyklé, aby se papilomy přenášely mezi druhy. Rozhodně ale neuděláte nic špatného, když po detekci papilomu u psa, nebo u jiného mazlíčka, zavítáte k veterináři.

Krém na papilom

Někteří lidé se domnívají, že na papilomy lze aplikovat krém. Ve skutečnosti ale neexistuje žádný volně prodejný přípravek na papilomy, který by vám mohl zaručit účinnost. Ačkoliv jde o nezhoubný nádor, jediný, kdo vám může poskytnout vhodné přípravky k léčbě je váš lékař.

Papilom a babské rady

Pokud se vám nechce pod skalpel, během konzultace s lékařem můžete probrat možnost testování některých babských rad. Někteří lidé například věří, že jim pomůže roztok z vody a jablečného octa (v poměru 2 díly octa na 1 díl vody).

Jestli jste odvážnější, rozlisujte 1 stroužek česneku s trochou vody. Další rada říká, že se má rozdrtit aspirin, který se má následně smíchat s vodou. Případně zkuste vitamíny C a E. Doporučuje se i pravidelná aplikace včelího propolisu, či ricinového oleje.

Měli jste někdy papilom? Pokud ano, jakým způsobem jste se ho rozhodli zbavit?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/312657 – Papilom (anglicky)

https://www.healthline.com/health/human-papillomavirus-infection – Co byste měli vědět o infekci HPV (anglicky)

https://en.wikipedia.org/wiki/Papillomaviridae – Papilomaviry (anglicky)

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-warts – 16 prostředků na papilomy, které můžete zkusit (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář