Poslední aktualizace 10. 9. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Kolena a jejich správnou funkci bychom si měli bedlivě hlídat, protože stačí jeden nešťastně provedený pohyb a škaredě si to odnese například meniskus. Jak poznat natržený meniskus co nejdříve? A co vám na něj pomůže?
Stal se vám úraz na lyžích nebo během jiného sportu a zůstal vám po něm prasklý meniskus? Pak určitě víte, že trvalo celkem dlouho, než jste se mohli znovu pustit do svých oblíbených aktivit.
Někdy ale dokáže pořádně zatopit i jen částečně natržený meniskus, který nemusí bolet o nic méně. Pokud se navíc jeho stav neřeší, může docházet k jeho dalšímu poškození, následkem kterého už koleno nemusí fungovat tak, jak by správně mělo. A velké riziko představuje i zaklínění části menisku do kloubu. Jakmile se tedy objeví bodavá bolest na vnitřní straně kolene, rozhodně ji neignorujte a okamžitě se o ni začněte aktivně zajímat.

Hledáte nejlepší složení v kloubní výživě? Podívejte si, co by měla kloubní výživa obsahovat a jaké existují nejlepší kloubní výživy splňující tato kritéria.
Dozvíte se:
- Výhody Glukosaminu Chondroitinu a MSM na klouby
- Jak funguje kolagen a vápník
- Proč je vhodné zkusit i vitamíny K2 a D3
- Jaká kloubní výživa obsahuje tyto důležité látky na klouby
Součástí rekonvalescence pak může být užívání kloubní výživy pro sportovce, která dodá pohybovému aparátu všechny důležité látky pro jeho normální funkci. Existuje několik důležitých účinných látek na klouby a kosti, mezi ně řadíme vápník, vitamín C, kolagen a další nezbytné látky, které by v ní určitě neměly chybět.
Pojďme na to ale hezky popořádku a seznamme se s tím, jak natržený meniskus co nejdříve rozpoznat a jak s ním následně naložit, aby se co nejdříve uzdravil.
Co je natržený meniskus?
Natržený meniskus je stav, během kterého nedojde k úplnému přetržení menisku, ale pouze k jeho částečnému natržení. V některých místech tedy meniskus stále drží pohromadě, ale může se v něm objevit menší nebo větší trhlina, která způsobuje problémy s pohybem.
Jaké má příznaky?
Jedním z těch hlavních je bolest kolene při pokrčení a již zmíněná bodavá bolest na vnitřní straně kolene.
Tento problém však o sobě může dát vědět i:
- Otokem
- Pocitem blokády
- Bolestí při ohýbání kolene
- Sníženým rozsahem pohybu
- Bolestí při zatížení
Co má na poranění nejčastěji vliv?
Na poranění menisků má často vliv ohýbání kolen a jejich špatné postavení při provádění nejrůznějších pohybů. Mezi hlavní viníky může patřit již zmíněné lyžování, během kterého vám může jedna noha ujet špatným směrem. Případně může být rizikem i špatná technika jízdy, kdy koleny pohybujete ze strany na stranu.
Zranění o sobě v dané chvíli dává vědět slyšitelným lupnutím, bodavou bolestí nebo takzvaným vyskočením kolene. K problému dochází tím, že se meniskus dostane mezi plochy kloubu, které ho rozdrtí nebo roztrhnou.
Jak ho vyléčit?
Naštěstí žijeme v době, kdy mají lékaři řadu nejrůznějších možností, jak náš problém vyřešit. Jedním z nich je operace kolene, během které lékař natržené části menisku opatrně spojí zase k sobě.
Operace nebývá dlouhá, často zabere i pouhých 15 minut. Někdy dokonce není potřeba ani celková anestezie a člověk může jít po zákroku domů.
Co na bolest kolene funguje také říkají četné babské rady. Mezi ty úplně nejčastější patří klidový režim, podložení nohy do výšky a přikládání studeného obkladu. Tato opatření ale příčinu problému nijak neřeší. Jakmile se začnete znovu hýbat, problém se vrátí. A také existuje riziko, že se bude bez pomoci lékaře postupně zhoršovat. V tomto případě nemusí být řešením ani tejpování kolene při bolesti. K tomu bychom na vašem místě přistoupili až po absolvování potřebného zákroku.
Prevence poranění menisku
Nejdůležitějším krokem při prevenci nejrůznějších poranění menisku a jeho natržení je především zvýšená opatrnost při chůzi a při sportu.
Před každým cvičením také nezapomínejte na důkladné protažení, které tělo nachystá na zvýšenou zátěž. Pokud vykonáváte činnost, během které intenzivně využíváte rotaci kolen (slalom, skateboard, snowboard, bruslení, tanec, fotbal…) dbejte na správnou techniku provedení a zbytečně se nepřepínejte. Pokud ucítíte bolest, s aktivitou co nejrychleji přestaňte a vyhledejte odbornou pomoc.
V neposlední řadě také nešlápnete vedle ani s dlouhodobým užíváním vícesložkové kloubní výživy, která může být důležitá například i pro chrupavky a kosti.
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.