Meningitida – zánět mozkových blan: Příznaky, příčiny, léčba

Všude kolem nás se nachází skryté hrozby, které mohou různými způsoby ohrožovat náš život. Jednou z nich je meningitida, které se také často říká zánět mozkových blan. Jaké má tato nemoc projevy a následky? A dá se meningokok očkovat?

V poslední době se čím dál častěji hovoří o tom, že se zvyšuje výskyt encefalitidy a meningitidy. Hodně obávaná bývá i borelióza. Jedním ze spouštěčů těchto problémů může být nákaza infikovaným klíštětem. Pravda je ale taková, že meningitidu může způsobit i mnoho dalších spouštěčů, které nemusí s výletem do přírody vůbec souviset. (Pokud jste rodiče, nejspíš vás neminula problematika meningitidy u dětí, před kterou jste se je snažili chránit.)

Jak tedy meningitidu poznat? Jak se léčí? A když za ní nemusí být jen klíště, co dalšího ji může způsobit?

Příznaky meningitidy

Je důležité říct, že meningitida nás může ohrožovat v jakémkoli věku. Bohatě totiž stačí, aby se do mozku dostaly viry nebo bakterie z dýchacích cest nebo z krve. Mezi další příčiny vzniku meningitidy také mohou patřit plísně, poranění hlavy a nějaké jiné onemocnění. (Které například může způsobovat sníženou funkci imunitního systému.) Rodiče malých dětí by pak měli znát termín meningismus, který se může objevit u dětí při vysoké teplotě. Jedním z jeho příznaků je ztuhnutí šíjových svalů.

Kromě ztuhlé šíje se může meningitida projevovat:

  • Prudkou bolestí hlavy
  • Náhlou vyšší horečkou
  • Bolestí svalů a kloubů
  • Mravenčením
  • Nevolností a zvracením
  • Zmateností a poruchami vědomí
  • Světloplachostí
  • Přecitlivělostí na hlasité zvuky

V některých případech se může na těle ukázat i vyrážka.

Proč tolik ohrožuje děti?

Malé děti jsou na meningitidu zvlášť náchylné. Především kvůli tomu, že jejich imunitní systém nemusí dostatečně rozpoznat potenciálně škodlivé bakterie. Z toho důvodu je velmi důležité, aby rodiče a další dospělí děti ve svém okolí opravdu bedlivě hlídali a při jakémkoliv podezření kontaktovali lékaře.

Inkubační doba a nakažlivost

Inkubační doba meningitidy se pohybuje v horizontu 1 až 8 dní. Průběh pak bývá velmi rychlý, nástup vysoké horečky může být v řádu několika hodin. Problém je i v tom, že meningitida může být nakažlivá. Stačí přijít do kontaktu s kapénkami a je vymalováno.

Diagnostika a léčba

Diagnostika se provádí takzvanou lumbální punkcí, během které lékař odebere jehlou vzorek mozkomíšního moku. (Po umrtvení.) Nemocným se často podávají širokospektrální antibiotika. U virové encefalitidy se používají antivirotika. Lékař také může doporučit používání kortikosteroidů. V případě, že se nemoc neléčí, může mít opravdu fatální následky.

Možné komplikace

V případě, že se stav člověka s meningitidou zanedbá, může to vést ke vzniku sepse, v průběhu které dojde k otravě. Kromě selhání orgánů může dojít i ke krvácení a k úmrtí, které je bohužel poměrně dost časté. Také může dojít k nekróze končetin, kvůli které se mnohdy přistupuje k jejich amputaci. V neposlední řadě může dojít k poruše sluchu a zraku. Jak tedy vidíte, meningitidu se opravdu nevyplatí ani trochu podceňovat.

Prevence meningitidy

Vzhledem k tomu, jak zákeřná meningitida je, je pro nás velkým štěstím, že existuje účinný způsob prevence, kterým je očkování. V současné době dovede očkování proti meningitidě chránit před většinou bakteriálních spouštěčů. Toto očkování je navíc vhodné pro všechny věkové kategorie lidí, mohou ho tedy dostat jak malé děti, tak lidé v produktivním věku a senioři.

Děti by se také měly nechat očkovat proti pneumokokům, kteří také dovedou napáchat pořádnou neplechu. Tuto vakcínu mají hrazenou i lidé nad 65 let, u kterých se také vyplatí ji minimálně zvážit.

V neposlední řadě také zvažte, zda se nenecháte očkovat proti klíšťové encefalitidě. Účinek po třetí dávce přetrvává po dobu tří let. Po dalším očkování to bývá 3-5 let.

Při pobytu v přírodě také pro svůj vlastní klid používejte repelent, protože díky jeho používání (a pravidelným kontrolám těla) můžete snížit riziko vážných komplikací na úplné minimum.

Nechali jste se očkovat proti meningitidě?


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář