Poslední aktualizace 13. 2. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Ženy, ale i děti často slýchají, že nemají zvedat příliš těžké předměty. Nejen proto, že je s velkou pravděpodobností neuzvednou, ale také proto, že jim hrozí kýla. Protože ale o ní běžná populace ví docela málo, na vše, co s ní souvisí se zaměříme právě v dnešním článku.
Snad nikdo se v životě nevyhne zvedání těžkých břemen. Někdo se s nimi potýká každodenně v práci, jiní lidé naopak v běžném denním životě. Zatímco muži je celkem snadno uzvednou, pro ženy existují přísně stanovené limity, které by se neměly v ideálním světě ani o píď překročit. (Kromě slabší tělesné konstrukce jde o ochranu v těhotenství, kdy by mohlo podobné jednání zapříčinit potrat.) Málokdo si ale uvědomuje, že zvedání těžkých břemen přímo souvisí i s péčí o děti a s prací v sociálních službách.
A tak se může stát, že jednoho krásného dne přeceníte své vlastní schopnosti a svým nepromyšleným jednáním si způsobíte kýlu. Byla by ale chyba se domnívat, že se jedná jen o problém žen. Kýlou jsou v hojném počtu ohrožení i pánové.
Co tedy kýla je? A jaké má příznaky?
Co je to kýla?
Kýla je velmi nepříjemný zdravotní stav, během kterého se změní pozice orgánů. Ty projdou nezpevněným břišním svalstvem, nebo jinou tkání, která má za úkol držet je na určeném místě. Kýla se běžně vyskytuje v oblasti hrudníku, břicha a boků. Čas od času se ale může objevit na stehnech a slabinách.
I když se může kýla jevit jako nebezpečná, v mnoha případech sama o sobě člověka neohrožuje na životě. Skutečné problémy představuje až samotná funkce orgánů, které nemohou kvůli tomuto posunu pracovat, nebo mohou být náchylnější k poranění.
Proč ke kýle dochází?
Při vzniku kýly jsou ve hře dva faktory, které na sebe vzájemně působí. První z nich je nízká kondice svalstva, které může usnadňovat nepřirozený pohyb vnitřních orgánů. Druhý faktor představuje napětí, které se na oslabené svaly vyvíjí a které nemusejí tento nápor vydržet.
Vzhledem k této definici se proto kýla objevuje v situacích, jako je například:
- Zvedání těžkých břemen
- Příliš intenzivní cvičení
- Těhotenství
- Chronický kašel
- Pooperační stav
- Úraz
- Zácpa
- Přítomnost tekutiny v břišní dutině
Svůj podíl má na vzniku kýly i obezita a přirozený proces stárnutí. Náchylnější jsou k ní i lidé, kteří ji mají v rodině, kuřáci, lidé, kteří trpí cystickou fibrózou a v neposlední řadě také ti, kteří k ní mají vrozené predispozice. (Často jde o jedince, kteří se narodili s nízkou porodní váhou.)
Příznaky kýly
Nyní se dostáváme k jádru celého článku. Jaké jsou obvyklé příznaky kýly, podle kterých poznáte, že s vaším tělem není něco v pořádku?
Kýlu velmi často provází:
- Bezbolestný otok
- Bolest
- Nevolnost
- Zvracení
- Boule, kterou nelze vrátit stlačením zpět do břicha
Bolestivá kýla vám navíc dokáže značně znepříjemnit chůzi, běžný postoj, zvedání předmětů, sezení ale i řadu dalších přirozených druhů pohybu.
V případě, že takovou bolest zaznamenáte i vy, případně se tyto projevy kýly neustále zhoršují, je vhodné kontaktovat svého ošetřujícího lékaře. (Případně pohotovost.) Pokud je situace vážná, není vyloučeno, že kýla bude vyžadovat včasně provedený operativní zákrok. (Třeba kvůli tomu, že se vytlačením střev zablokuje jejich průchodnost.)
Léčba kýly
Někteří lidé mají to štěstí, že je kýla nebolí. V takovém případě je ale docela možné, že ani lékaři nebudou zprvu vědět, co přesně by měli s vaším zdravotním stavem udělat. (Včetně toho, zda vás může nějak přímo ohrozit.) Může se proto stát, že se rozhodnou počkat a sledovat další vývoj vašeho stavu, který by jim mohl dát nějaká jasnější vodítka k jeho léčbě. Ne vždy je ale tento postup správný. (Zvlášť u závažných, avšak nebolestivých druhů kýly.)
Proto je určitě lepší, když se s vámi lékař pobaví o plánovaném operativním zákroku, který může předejít zdravotním komplikacím v budoucnu.
Kýla se dá řešit:
- Klasickou (otevřenou) operací
- Laparoskopicky
Stejně, jako v mnoha jiných případech platí, že klasická operace pacientovi přináší mnohem invazivnější zásah do těla. Chirurg totiž musí otevřít celou problematickou část břicha a provést v ní velký operativní výkon. Pro vás to kromě delší doby hojení znamená i větší pooperační jizvy. Laparoskopická operace je oproti té klasické k vašemu tělu mnohem šetrnější. Chirurg provede jen nezbytně velký řez. To znamená nejen menší jizvu, ale mnohdy i kratší dobu hojení. Ne vždy je ale laparoskopická operace pacienta možná.
Prevence kýly
Nejlepší věc, kterou můžete pro sebe a pro své zdraví udělat je ta, že se budete vzniku kýly aktivně vyhýbat.
To v překladu znamená, že:
- Si budete udržovat zdravou tělesnou váhu
- Budete mít dostatečné množství aktivní svalové hmoty
- Budete jíst potraviny s vysokým podílem vlákniny
- Nebudete zvedat příliš těžké předměty
- Přestanete kouřit
- Při náznaku chronického kašle budete tuto situaci řešit se svým lékařem
- Muži budou dbát o svou prostatu (jakékoliv potíže s močením mohou vést ke zvýšenému tlaku v oblasti břicha a podbřišku)
- Nebudete příliš intenzivně cvičit
- Budete se léčit s alergiemi, které způsobují časté a silné záchvaty kýchání
Řada z těchto bodů, které se týkají prevence kýly se pojí i obdobím rekonvalescence. Ženy, které měly operovanou kýlu by navíc měly dávat pozor na otěhotnění. Obvykle se nedoporučuje zhruba do 6 měsíců od operace. Pokud ale chcete mít v tomto bodě naprostou jistotu, neváhejte se poradit se svým ošetřujícím lékařem. Jen on dokáže posoudit váš reálný zdravotní stav a všechny jeho zvláštnosti.
Měli jste někdy potíže s kýlou? Budeme rádi, když nám svůj příběh napíšete do komentářů pod článkem.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.