Keratóza pilaris (Kuřecí kůže): Co to je a jaká je léčba?

Poslední aktualizace 26. 8. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Každý rodič si přeje, aby jeho dítě prospívalo a bylo zdravé. Na světě ale existuje řada chorob, včetně těch, které jsou takříkajíc u každého dítěte povinné. (Hovoříme například o neštovicích.) Dalším problémem, se kterým se můžete setkat, je keratóza pilaris. Co to je? A dá se do nějak léčit?

Pokožka je největším orgánem lidského těla. A i když si to často neuvědomujeme, je i velmi namáhaná. Kromě toho, že představuje významnou vnější bariéru mezi okolním a naším vnitřním světem, obsahuje senzory, které nás upozorňují na bolest, na dotek, na chlad a na další stavy, nebo změny okolního prostředí. 

V neposlední řadě se v ní nacházejí póry, které pokožku promašťují mazem. A přes den se pokožka potí. Čímž dochází k přirozenému ochlazování. To je na jeden orgán poměrně dost slušná nálož práce. 

Jelikož se o pokožku ne vždy ukázkově staráme, mohou ji postihnout takzvaná kožní onemocnění. Nejde jen o akné, nebo o nebezpečný melanom, který může způsobovat smrt. Problematická je i keratóza pilaris.

Vše, co potřebujete o tomto stavu vědět, vám nabídneme níže.

Co je to keratóza pilaris?

Keratóza pilaris je stav, kterému se občas říká kuřecí kůže. Během něj se vám na kůži objeví nápadně odlišná místa, na kterých jsou patrné hrubší nerovnosti v textuře. Tato místa (na kterých mohou být i pupínky) však nejsou nebezpečná. Jsou způsobená tím, jak se odumřelé buňky kůže dostávají do vlasových folikul. Čímž dojde k jejich ucpání. 

K ucpání folikul často dochází na rukách, na stehnech, na tvářích či na lidském pozadí. I když to vypadá na první pohled zvláštně, nejde o stav, který by byl nakažlivý. Nemusíte se proto bát někoho dotýkat. Na zhoršení keratózy pilaris má vliv chladnější počasí a u žen také těhotenství.

Mezi hlavní příznaky keratózy pilaris patří:

  • Zarudnutí, nebo zrůžovění postižených míst
  • Svědění
  • Přecitlivělost kůže
  • Suchá pokožka
  • Nerovnosti na kůži

Jak ji léčit?

Někteří lidé si myslí, že na keratosis pilaris má vliv lepek. Ale není to pravda. Jde o to, že člověk, který tento problém má, je náchylnější na vrstvení keratinu v pórech. V nich se zachytí a zablokuje výstup folikul. Příčina přitom není úplně známá. Lékaři se domnívají, že na to může mít vliv dermatitida, či genetika.

Léčba tohoto stavu je naštěstí celkem jednoduchá. Na keratosis pilaris se používá speciální dermatologický krém. Ten vám může předepsat váš kožní lékař. Dobré produkty se ale dají sehnat i bez receptu v lékárně. Někteří kožní lékaři také nedají dopustit na laserovou terapii. Ale ta není vždy nutná.

Mezi domácí tipy, jak tento problém lépe zvládat, patří:

  • Teplé koupele, které otevírají póry
  • Šetrné tělové peelingy, které dovedou odstranit odumřelé kožní buňky
  • Aplikace hydratačních tělových mlék
  • Preference volnějšího oblečení
  • Používání zvlhčovače vzduchu

Keratóza pilaris u dětí

Existuje několik rizikových faktorů, které z vás mohou učinit vhodný cíl tohoto (spíše estetického) problému. Mezi ně patří příslušnost k ženskému pohlaví, senná rýma, či ekzematická pokožka, suchá pokožka nebo obezita.

Keratóza pilaris může postihnout i děti. Ale nikoliv ty úplně malé, ale dospívající. Jakmile tento problém zaznamenáte, měli byste dítě vzít na prohlídku ke kožnímu lékaři. Ten si vašeho potomka prohlédne a doporučí mu pro něj nejvhodnější dermatologicky nezávadný krém. 

Také vám nejspíš doporučí změnu životního stylu, která může zahrnovat některou z výše uvedených rad. (Peeling, teplé koupele, dobré čištění tváře ráno a večer atd.) Pro váš vlastní klid vám také může navrhnout pravidelné kontroly, v průběhu kterých bude zjišťovat, jestli se stav pokožky vašeho dítěte nezačal zlepšovat.

Jak tedy vidíte, ač jde o problém, jeho povaha není tak závažná, abyste se jím museli nějak znepokojovat.

Máte keratosis pilaris?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/keratosis-pilaris – Vše o keratóze pilaris (anglicky)

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/keratosis-pilaris – Keratosis pilaris (anglicky)

https://en.wikipedia.org/wiki/Keratosis_pilaris – Keratosis pilaris (anglicky)

https://www.vlasimo.cz/sucha-pokozka/ – Suchá pokožka (česky)

 

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář