Poslední aktualizace 14. 9. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Pokud dlouhodobě vykonáváte kancelářskou, nebo monotónní práci, která vyžaduje nadměrné používání rukou, je jen otázkou času, kdy se u vás projeví syndrom karpálního tunelu. Jelikož v moderní společnosti postihuje čím dál více lidí, podíváme se na to, jak ho poznáte a co můžete udělat, abyste mu předešli.
Před syndromem karpálního tunelu není v bezpečí prakticky nikdo z nás. Hodně se o něm mluví v kontextu s kancelářskými pozicemi, během kterých neustále vyťukáváme něco do počítače a manipulujeme s myší. Pravda je ale taková, že jsou jím ohrožení i dělníci, kteří každodenně stojí spoustu hodin u pásu.
Potíže s karpálním tunelem se začnou projevovat jako zvýšená námaha předloktí, která při troše klidu odezní. Když však budeme ruce přetěžovat dál, s postupným rozvojem nemoci přijdeme o cit v rukách a v prstech a přestaneme být schopni manipulovat s běžnými předměty. (V průběhu času totiž postižený všechno pouští z ruky.)
Pokud se nechcete dopracovat až do této kritické fáze, včas zatáhněte za brzdu a udělejte maximum pro to, abyste zůstali co nejdéle fit.
Co je karpální tunel?
Syndrom karpálního tunelu vzniká tak, že dojde k přetížení nervů vaší ruky. (Často se za jeho původce označuje střední nerv, který jsme se naučili označovat za karpální tunel.) Za normálních okolností tento nerv funguje bez jakýchkoliv obtíží. Pokud ale dochází k jeho (opakované) nadměrné zátěži, dojde k otoku, který ho utlačuje v oblasti zápěstí a tím pádem ovlivňuje správnou funkci ruky.
Mezi možné příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu patří (kromě přetížení):
- Cukrovka
- Špatná funkce štítné žlázy
- Zadržování vody
- Hypertenze
- Revmatoidní artritida
- Poranění zápěstí/předloktí
Příznaky karpálního tunelu
Nyní se podíváme na to, jak syndrom karpálního tunelu na sobě poznáte. Mějte na paměti, že nejde o stav, který by vznikl ze dne na den, takže při počátečním podezření nemusíte propadat panice. Jen je nutné se o sebe začít více starat. Případně se vám vyplatí navštívit vašeho praktického lékaře, který zhodnotí, zda příčinou potíží není nějaký jiný skrytý problém.
Příznaky karpálního tunelu jsou:
- Pouštění věcí z ruky
- Necitlivost
- Brnění
- Bolest palce, ukazováčku a prostředníčku
- Bolest a pálení v předloktí (může vystřelovat až k lokti)
- Noční bolest ruky
- Slabost ruky
Kdo je ohrožená skupina?
Jak už bylo uvedeno výše, ohroženou skupinou jsou lidé, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Rizikovým faktorem je i to, že jste ženského pohlaví. (Kromě toho, že máte menší prostor uvnitř ruky jste náchylnější k otokům kvůli rozházeným hormonům.) Velký pozor by si na něj měli dát i lidé, kteří manuálně pracují, manipulují s vibrujícími nástroji (například dělníci) a kancelářské profese.
Diagnóza a léčba karpálního tunelu
Když přijdete ke svému praktickému lékaři, popište mu své potíže, dobu jejich trvání a charakter. Doktor by se vás měl na oplátku zeptat na váš životní styl, profesi a na rodinnou anamnézu. (Kdo má tento zdravotní problém v rodině, u něj hrozí riziko, že jím bude trpět také.)
Následně by si měl prohlédnout vaši ruku a zápěstí. Může s ní zkoušet pohnout a ptát se na vaše pocity, nebo sledovat, zda není na nějakém místě napětí, či otok. Pokud si není jistý, nebo potřebuje dostat odpověď na nějaké doplňující otázky, může vás poslat na vyšetření na neurologii. (Tam vám pustí do ruky elektrický proud.)
Léčba karpálního tunelu pak probíhá tak, že:
- Vám lékař předepíše nošení ortézy
- Vám doporučí speciální úlevové cviky
- Vám doporučí méně zatěžovat zápěstí (což někdy vyžaduje úplnou změnu profese)
- Vám napíše léky na bolest a na tlumení zánětů
- Se léčí váš primární zdravotní problém (třeba cukrovka)
- Vás bude zvát na píchání injekcí se steroidy
Pokud se váš zdravotní problém neustále zhoršuje a léčba přestává být účinná, může vám být doporučena operace karpálního tunelu.
Rychlá pomoc v domácích podmínkách
Pokud zatím není situace až tak vážná, ale syndrom karpálního tunelu vám i přesto způsobuje osobní nepohodlí a potíže, můžete vyzkoušet některý z těchto tipů, jak ho zvládnout i v domácích podmínkách.
Od bolestí vám může ulevit:
- Procvičování rukou
- Teplý obklad
- Studený obklad
- Protahování
Prevence syndromu karpálního tunelu
I když můžete mít ke vzniku syndromu karpálního tunelu větší předpoklady, jeho vznik můžete do velké míry ovlivnit tím, co děláte a jak se k sobě chováte.
Určitě vám pomůže, když:
- Se nebudete přetěžovat
- Budete fyzicky aktivní
- Budete si pravidelně dělat přestávky v práci
- Budete pravidelně cvičit s rukama a prsty na rukách
- Při si při prvních potížích pořídíte ortézu
- Se budete zdravě stravovat (nebudete jíst příliš mnoho soli…)
- Budete hlídat svůj zdravotní stav (jak už víte, syndrom karpálního tunelu může způsobit i úplně jiná nemoc)
- Ve volném čase nebudete tolik zatěžovat ruce
Ačkoliv je syndrom karpálního tunelu poměrně velká nepříjemnost, pokud ho řešíte s předstihem, neměli byste dospět do fáze, kdy už s ním nepůjde nic dělat. Případně se jeho postup alespoň trochu zpomalí. To ale bude z vaší strany vyžadovat velké zamyšlení nad vaším současným životním stylem.
Jakou zkušenost máte se syndromem karpálního tunelu vy osobně? Napište nám ji do komentářů pod článkem.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.