Poslední aktualizace 14. 5. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Vbočený palec, nebo také hallux valgus, je problémem mnoha lidí. Jelikož může začít s postupujícím časem bolet, řada z nás se snaží přijít na to, co se s ním dá dělat. Je vždy nutná operace vbočeného palce, nebo se dá obejít i bez ní? A jaké má tento problém vlastně hlavní příčiny?
Vbočený palec je problém, který se týká palců u nohou. Ty jsou viditelně vychýlené z normální dráhy, což způsobuje vyklenutí kloubu směrem ven. V některých situacích může vbočený palec tlačit nepříjemně v botě. Také ale může činit chůzi téměř nesnesitelnou.
Aby toho navíc nebylo málo, problém, který vbočený palec způsobuje, se často projevuje i plochýma nohama, které samy o sobě přináší mnoho dalších potíží a výzev.
Tak se na to pojďme spolu podívat.
Příčiny vzniku vbočeného palce
Vbočený palec často vzniká jako dysfunkce vazů, šlach, kloubních pouzder a svalů v oblasti chodidla a nártu. Kromě toho, že vede ke vbočenému palci, objevit se může i příčně plochá noha, následkem čehož dochází k destabilizaci kloubů.
Aby se tento stav zlepšil, je klíčové udržet palec v jednotné ose, ve které se přirozeně nachází kloub. Mladší svaly mají tendenci ochabovat, což následně vytlačuje palec do pozice, ve které ho mít nechceme.
Proč se to musí řešit?
Vbočený palec s sebou v průběhu života přináší mnoho problémů. Kromě bolesti může jít o zánět tíhového váčku nebo artrózu. V noci navíc může bolest způsobovat i časté buzení.
Léčba vbočeného palce
Někdy lidem nezbývá nic jiného, než vyhledat pomoc ortopeda, který je specialistou na tuto oblast. Pokud už v kloubech palců započaly nějaké změny, může být žádoucí i návštěva revmatologa.
V rámci toho vám mohou tito odborníci doporučit:
- Nošení vhodné obuvi
- Klidový režim
- Dlahu
- Užívání léků (analgetika, kortikoidy…)
- Rehabilitační cvičení
Ne vždy ale cvičení na vbočený palec přináší potřebné změny, které jsou klíčové pro zachování normální kvality života.
Cviky na vbočený palec na doma
Jednou rukou uchopte záprstní kloub palce a držte jeho pozici, druhou pomocí palce a ukazováku uchopte svůj palec. Palcem můžete následně viklat ze strany na stranu, případně rotovat ve směru své osy tam i zpět. Oba cviky provádějte přibližně 5 až 10 minut.
Posaďte se na židli, dejte chodidla k sobě a oba palce si k sobě přichyťte gumičkou. Poté nohy dávejte od sebe, přičemž gumička bude držet palce u sebe. Nechte u toho palce uvolněné a jemně přitahovače protahujte.
Posledním, poměrně jednoduchým cvičením, je zapojení palce při odrazu při chůzi bosýma nohama. To můžete praktikovat třeba doma po návratu z práce.
Co dalšího zkusit?
Někteří lidé zkouší speciální korekční polštářek na vbočený palec, ale tato metoda nemusí sklidit valné úspěchy. Především proto, že palec bývá sám o sobě dost silný na to, aby dokázal rovnátko strhnout na svou stranu spolu s ostatními prsty.
Ne vždy je trvalým řešením nošením ortopedických vložek do bot, protože ani ty nemusí již existující problém efektivně řešit.
Z domácích prostředků pak může případně rychlou úlevu poskytnout:
- Studený obklad
- Mast na vbočený palec z lékárny (stačí klasická mast typu Ibalgin, ale klidně i bylinná mast na klouby)
- Nošení vhodných bot
A již zmíněné cvičení.
V krajních případech, kdy vám vbočený palec dělá opravdu velké potíže, však může být skutečně jediným účinným řešením ona obávaná operace.
Také máte potíže s vbočeným palcem? Pokud ano, podařilo se vám ho vyřešit i bez nutnosti podstoupit operaci?
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.