Trápí vás bolest zubů? Zkuste hřebíček!

Poslední aktualizace 3. 6. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Zajímají vás nejrůznější babské rady? A třeba například i ty, které se týkají zdraví zubů a dutiny ústní? Pak byste měli mít na své mušce rozhodně hřebíček. Toto koření totiž dovede hotové divy!

Hřebíčkovec kořenný, nebo také lidově hřebíček, je tropický strom, který má stále zelené listy. Možná se ptáte, odkud přesně se z něj hřebíček dostává. Pak vám prozradíme, že jde o nerozvinutá poupata květů. Ta jsou známá pro svou nezaměnitelnou aromatickou vůni, která se používá nejen v parfémech a bytových vůních, ale také třeba v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Mezi nejcennější látky, které hřebíček obsahuje, patří sloučenina eugenol. Také v něm ale najdeme flavonoidy, pryskyřice, třísloviny a mnoho dalších složek.

V lidové medicíně se hřebíček používal například na podporu trávení. Dále se o něm říká, že podporuje chuť k jídlu a libido. Co se týče gastronomického využití, nejběžněji se s ním setkáváme v zimě, protože se přidává například do svařeného vína nebo do čaje.

Opravdu má ale význam zkoušet hřebíček na zuby?

Jak použít hřebíček na zuby?

hřebíček na zuby

Hřebíček se považuje za významný antioxidant. Právě z toho důvodu se doporučuje na potíže, se kterými se můžeme setkat právě v dutině ústní, ve které nebývá nouze o záněty. Už celá staletí se navíc hřebíček používal i ke zmírnění bolesti, což může mít význam při zvládání bolesti, která pochází ze zubního kazu. (Který třeba čeká na brzké vyvrtání.)

Jelikož je ale hřebíček sám o sobě velmi silný prostředek, je důležité s ním zacházet obezřetně a po technické stránce správně. Protože jak se říká, i to dobré, čeho by bylo příliš, nám může ublížit.

Budete potřebovat:

  • Hřebíčkový olej nebo prášek
  • Vatovou tyčinku
  • Kokosový, mandlový nebo olivový olej
  • Misku

Do misky nakapejte několik kapek hřebíčkového oleje, který smícháte s 1 lžičkou olivového oleje. Následně do této směsi namočte čistou vatovou tyčinku a potřete jí bolavé místo. Nechte působit 5-10 minut. Tento postup můžete opakovat za další tři hodiny.

Nevýhody hřebíčku na zuby

S touto metodou se pojí i nějaké vedlejší účinky. Někomu například nemusí vyhovovat chuť a vůně hřebíčku, která je pro mnohé jedince až příliš intenzivní. V případě, že budete pracovat s celým hřebíčkem, také dávejte pozor na to, abyste ho nevdechli.

Hřebíčkový olej a hřebíček na zuby také není vhodný pro batolata a malé děti. Proto na ně tyto metody vůbec nezkoušejte. U dětí navíc existuje riziko, že hřebíčkový olej omylem spolknou, po čemž se jim může udělat velmi špatně.

Další tipy na použití hřebíčku

Hřebíčkový olej se zcela běžně přidává i do některých past na zuby, které se dají koupit v lékárnách a v drogeriích. Určitě také budete znát hřebíčkový pudr na zuby, který je může hezky vyleštit a zbavit nečistot.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář