Jak na hemoroidy: Poradí si s nimi babské rady?

Stalo se vám někdy, že jste byli vykonat velkou potřebu, ale následně jste se museli potýkat s bolestí a krvácením v oblasti konečníku? Ačkoliv vás nechceme strašit, s velkou pravděpodobností vás trápí hemoroidy. Víte, co na ně zabírá? A máte zkoušet nějaké babské rady? Na to vše se společně zaměříme níže.

Co si budeme povídat. Většina z nás nemá zrovna ukázkovou životosprávu. Pijeme málo vody, nejíme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které obsahují vlákninu, málo se hýbeme a trápí nás buď průjem, nebo zácpa. Když pak jdeme na toaletu, příliš intenzivně tlačíme.

I když se vám to může jevit jako banalita, všechny tyto důvody přispívají ke vzniku hemoroidů, kvůli kterým pak nemůžete ani v klidu sedět. Zároveň jde o poměrně častý problém, takže je důležité o něm začít mluvit.

Co teď?

Jak řešit hemoroidy?

Hemoroidy většinou způsobují bolest a další nepohodlí v oblasti konečníku. Z toho důvodu můžete vyzkoušet pár babských rad, které dovedou zmírnit jejich projevy.

Dobrým tipem je:

 • Sedací koupel s Epsomskou solí po vykonání potřeby (ideálně by měla být vlažná a měla by trvat cca 15 minut)
 • Používání přípravků s dubovou kůrou
 • Studený obklad

Pokud je bolest hodně silná, můžete sáhnout i po lécích na bolest. Z dlouhodobého hlediska vám může pomoci i změna životosprávy, ve které budete mít větší množství vlákniny a vody. Počítejte ale s tím, že babské rady vás z hemoroidů nevyléčí. Jde pouze o úlevové prostředky.

Co opravdu pomáhá?

Ačkoliv to možná nebudete chtít slyšet, jediným způsobem, jak se opravdu zbavit hemoroidů, je operace hemoroidů. Jelikož je málo invazivní, lékaři by vás měli pustit domů v ten stejný den. Také byste měli být po zákroku brzy fit, takže se nemusíte bát, že se budete muset dlouho omezovat ve svém osobním a pracovním životě.

Počítejte ale s tím, že tento zákrok nebývá hrazen ze zdravotního pojištění. (Nejedná se totiž o nezbytnost.)

Někdy také pomáhá dlouhodobé užívání přípravků na žíly a cévy. (Hemoroid je totiž technicky vzato žilka s výdutí.)

Rizikové faktory pro vznik hemoroidů

Na hemoroidy si můžete nevědomky zadělávat i vy. Případně, hemoroidy vás mohou překvapit kvůli jiné (běžné) změně ve vašem životě.

Mezi hlavní rizikové faktory pro vznik hemoroidů patří:

 • Intenzivní tlačení při vykonávání velké potřeby
 • Dlouhé sezení (speciálně pak na toaletě)
 • Chronická zácpa
 • Chronický průjem
 • Rodinná anamnéza
 • Zvedání těžkých předmětů
 • Obezita
 • Častější anální styk
 • Věk nad 50 let
 • Těhotenství a porod

Jak vidíte, některé faktory nemůžete ovlivnit. Například věk a rodinnou anamnézu. Ženy také s největší pravděpodobností nepřestanou kvůli hemoroidům rodit děti.

Jak ale vidíte, se spoustou věcí něco dělat můžete. Například můžete zlepšit kvalitu svého jídelníčku, častěji cvičit, nebo se protahovat (při práci), změnit typ sexuálního styku a svou tělesnou váhu. Proto, pokud hemoroidy zatím ještě nemáte, můžete s těmito rizikovými faktory něco dělat.

Máte hemoroidy? Pokud ano, odhodlali jste se jít s nimi na operaci, nebo je zatím řešíte alternativními prostředky?

Zdroje informací

https://www.nahemeroidy.cz/lecba-a-priznaky-hemoroidu/ – Léčba hemoroidů (česky)

https://www.healthline.com/health/hemorrhoids – Vše o hemoroidech (anglicky)

Napsat komentář