Poslední aktualizace 20. 1. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Prakticky každý z nás měl někdy v minulosti zažívací obtíže. Zatímco ale někomu stačilo být pár dnů o suchém rohlíku, piškotech a vodě a zase to rychle přešlo, jiný musí s touto výzvou bojovat každý jeden den. A může se to stát i vám. Stačí totiž, aby vám byla diagnostikována Crohnova choroba.
Pokud máte problémy s trávením, může za nimi stát kontaminace vodou, nebo jídlem, za kterou může salmonela. Běžně se v populaci setkáváme i se střevní chřipkou, či s komplikacemi, které působí neodhalená celiakie.
Podobně vás ale může potrápit i Crohnova choroba, která pacienty nutí překopat svůj celý dosavadní život. V těch horších případech vyžaduje i operativní zásahy ze strany lékařů. S čímž se pojí i dlouhodobá hospitalizace v nemocnici.
Jelikož je Crohnova choroba v populaci relativně častá, seznámíme vás s jejími příznaky, průběhem i léčbou.
Co je to Crohnova choroba?
Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev. Běžně se vyskytuje jak v tenkém, tak v tom tlustém. Dokonce může ovlivňovat i další části zažívacího ústrojí. Tedy ústa, nebo konečník. Zajímavé je na Crohnově chorobě to, že lékaři nedovedou přesně určit, co tento problém spouští, nebo jak přesně se bude choroba u jedince vyvíjet. I přes pokročilé metody na ni navíc neexistuje žádná konkrétní léčba.
Mezi předpokládané rizikové faktory patří:
- Kondice imunitního systému
- Genetika
- Životní prostředí
Pacienti s Crohnovou chorobou jsou také náchylnější k oslabenému imunitnímu systému, který do těla propouští kvasinky, parazity, viry a bakterie. Což může vést k dalším komplikacím, nebo zdravotním problémům.
Příznaky Crohnovy choroby
Podobně, jako je tomu u některých jiných chronických stavů na vás příznaky Crohnovy choroby neudeří najednou. Většinou to začíná méně závažnými symptomy, ke kterým se přidávají další.
Pacienti na sobě mohou pozorovat:
- Průjem
- Křeče v břiše
- Krev ve stolici
- Horečku
- Slabost
- Ztrátu chuti k jídlu
- Pokles váhy
- Pocit plných střev i přes vykonání potřeby
- Časté nucení vykonávat potřebu
- Žaludeční vředy (ale i vředy v kterékoliv jiné části ústrojí)
- Zánětlivé stavy v kloubech a na kůži
- Anémii
Aby se vyloučilo, že nejde o krátkodobý problém, nebo o alergii, je důležité neodkládat návštěvu vašeho praktického lékaře, který vás prohlédne a v případě nutnosti vyšle ke specialistovi na sérii testů.
Diagnostika a léčba
Nejprve by vás měly vaše kroky zavést za vaším praktikem, který s vámi udělá krátký rozhovor, ve kterém se vás zeptá na délku a projevy vašich problémů. Také se může zajímat o to, zda už jste se s něčím podobným někdy setkali, nebo o vaši rodinnou anamnézu.
Kromě fyzické prohlídky se obvykle dělá:
- Krevní test
- Test stolice
- Endoskopie
- Kolonoskopie
- CT
- Biopsie
To vše může pomoci lékaři lépe určit, kde přesně je problém a jakého je přibližně rozsahu. I když jsme v úvodu zmínili, že na Crohnovu chorobu neexistuje žádná konkrétní léčba, existují metody, které ji mohou trochu zmírnit.
Pacientům se obvykle předepisují léky proti průjmu a léky, které působí proti zánětům. Někdy lékaři přistoupí k předepsání léčiv, která posilují imunitní systém, nebo antibiotik. Také se velmi hledí na změnu životního stylu, která může předcházet vzniku některých problémů s trávením. Teprve až když nic z výše uvedeného nepomůže se přistupuje k operativnímu zákroku, během kterého se odstraní nejvíc zasažená část střev.
Co jíst a čemu se vyhnout?
Asi vás v první moment napadne, že budete moci jíst jen omezené množství potravin. Což není úplně pravda. Hodně záleží na tom, zda dokážete ty stávající nahradit jejich vhodnějšími alternativami.
Místo celozrnného chleba, nebo těstovin a výrobků z žita a ječmene zkuste rýži a rýžové nudle, ovesné vločky, bezlepkové pečivo a brambory. Také by vám mohla vyhovovat jablečná šťáva, zelenina v páře (musí být ale dobře tepelně opracovaná), oloupaná okurka, banán a dýně. Z proteinů jsou vhodná vejce, ryby, bílé maso, tofu a sója a kvalitní arašídové máslo. Dobrým krokem jsou i rostlinné varianty mléčných výrobků a fermentované mléčné výrobky. (Typu kefír.) Vaším hlavním nápojem by se pak měla stát čistá voda, nebo bylinkový čaj bez kofeinu.
V případě, že se cítíte v důsledku nové situace bezradně, požádejte svého lékaře o kontakt na dobrého nutričního specialistu, který vám pomůže sestavit jídelníček na míru. Sice to stojí peníze, ale už od začátku budete dělat všechno správně.
Babské rady na Crohnovu chorobu – existují?
Jelikož tímto zdravotním problémem trpí poměrně dost lidí, asi vás nepřekvapí, že existuje dost babských rad, které mohou trochu zmírnit její průběh. Je ale rozhodně dobré se před jejich nasazením poradit s vaším lékařem. Přeci jen, nejde o rozbité koleno.
Nejběžněji se lidem doporučuje:
- Užívání probiotik
- Užívání prebiotik
- Rybí olej
- Šťáva z aloe vera
- Máta
- Heřmánek
Po konzultaci s doktorem můžete vyzkoušet i akupunkturu. Berte však ohled na to, že se nejedná o oficiální, ale o alternativní druh medicíny. Nelze tedy čekat žádné měřitelné účinky.
Diagnostikovali vám Crohnovu nemoc? Pokud ano, podařilo se vám najít způsob, jak s ní normálně žít?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/crohns-disease – Crohnova nemoc: Příčiny, symptomy, diagnóza a další (anglicky)
https://www.healthline.com/health/crohns-disease/nutrition-guide – Co jíst a čemu se vyhnout u Crohnovy choroby (anglicky)
https://www.healthline.com/health/crohns-disease/alternative-treatments – Úlevové prostředky pro Crohnovu nemoc (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.