Co na stařecké skvrny? Pomohu tyto 3 babské rady

I když se cítíte po duševní stránce jako mladíci a mladice, tělo neúprosně stárne. Po uplynutí určitého věku vám začnou šedivět vlasy a na tváři se vám znatelně prohloubí vrásky. Mezi další příznaky stárnutí patří i takzvané stařecké skvrny. Jak vznikají? A dá se jich nějak zbavit?

V mládí je pokožka vypjatá, plná a prakticky bez jakékoliv poskvrnky. V průběhu času se vám ale mohou na rukách začít objevovat takzvané stařecké skvrny, kvůli kterým vám mohou ostatní připisovat o něco vyšší věk.

Jde sice o kosmetický problém, ale jelikož se v dnešní době silně prosazuje kult mládí, existence stařeckých skvrn vám může pošramotit sebevědomí.

babské rady na stařecké skvrny

Proto se na vše, co se stařeckých skvrn týká, zaměříme níže.

Co jsou stařecké skvrny?

Stařecké skvrny jsou prakticky neškodné. Vznikají obvykle poté, co se kůže vystaví slunečnímu záření. Samozřejmě je ale potřeba si dávat na stav své kůže pozor. To, co vypadá na první pohled jako stařecká skvrna, totiž může být rakovina kůže. (Naštěstí, vyšetření u kožního lékaře nebolí, takže se není čeho bát.)

Nejčastěji se stařecké skvrny objevují na tváři, na ramenou, rukách a předloktí a na horní straně zad. Co se týče věku, stařecké skvrny se objevují kolem čtyřicítky.

Domácí prostředky na stařecké skvrny

babské rady na stařecké skvrny

Pokud vám lékař potvrdí, že je s vámi všechno v pořádku, můžete vyzkoušet několik domácích tipů, o kterých se říká, že by měly mít na vyzmizíkování stařeckých skvrn pozitivní vliv.

Někteří lidé zkoušejí:

  • Aplikaci vitamínu C
  • Kyselinu glykolovou
  • Retinoidy

Obecně se doporučuje používat přípravky, které mají tyto látky ve svém složení. Jde většinou o produkty, které sjednocují vzhled kůže a které mohou nějakým způsobem zesvětlovat pigmentové skvrny.

Určitě nedoporučujeme sahat po peroxidu, ani po žádném jiném agresivním “bělidle”. Pokud tak učiníte, můžete si ublížit, nebo způsobit další nežádoucí potíže.

Profesionální metody

Pokud domácímu odstraňování stařeckých skvrn nevěříte, můžete se objednat k odborníkovi, který pro vás vybere nejvhodnější proceduru. Počítejte ale s tím, že skvrny nemusí zmizet hned po první návštěvě. Také myslete na to, že tyto procedury nebývají hrazené ze zdravotního pojištění.

V úvahu pro vás přichází:

  • Mikrodermabraze (v jejím průběhu se odstraní horní vrstva kůže)
  • Kryoterapie
  • Chemický peeling
  • Laserové ošetření

Tyto procedury většinou nabízejí kliniky estetické medicíny a kosmetické salony (to se týká hlavně chemického peelingu). 

Jak se chránit?

babské rady na stařecké skvrny

Vzhledem k tomu, že stařecké skvrny souvisí se slunečním zářením, je vhodné se před ním začít adekvátně chránit.

V překladu to znamená, že byste neměli chodit ven bez toho, abyste na sobě měli krém s ochranným faktorem. Ten je důležité nosit i v zimě a za ošklivého počasí. UV záření dovede proniknout i skrze mraky.

V průběhu letních měsíců nevycházejte ven bez slunečních brýlí a pokrývky hlavy. Je také vhodné počkat, až slunce nebude tak pálit. Největší sluneční aktivita bývá cca od 11 do 15 hodin.

Ačkoliv to neznamená, že se vám pigmentové skvrny na těle už do konce života neobjeví, jejich vznik by se měl díky těmto opatřením minimalizovat.

Trápí vás stařecké skvrny, nebo jste se s nimi naučili žít?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-get-rid-of-age-spots – Jak se zbavit stařeckých skvrn (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář