Astma – příznaky

Poslední aktualizace 14. 9. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Pokud se vám špatně dýchá, může to být nemoc dýchacích cest, která po absolvování cílené léčby odezní. Také to ale může být příznak chronického onemocnění, jakým je astma. Jak ho poznáte, jak se léčí a zda existuje nějaká rychlá úleva od záchvatu se dočtete v našem dnešním článku.

Zdravý člověk nemívá potíže s dýcháním. Leda ty, které mu způsobí nějaká krátkodobá nemoc. Někdy se ale stane, že postupem času začneme pociťovat přeci jenom těžkosti. Třeba při pobytu v prašném prostředí, nebo po nějaké náročnější aktivitě. (Jako je třeba výšlap do kopce, běh, nebo chůze po schodech.)

I když se to může na první pohled jevit zcela nevinně, může jít o první příznak astmatu. Jelikož se může tento jev v průběhu času zhoršovat, můžete dospět až do fáze, kdy vám půjde o život.

Abyste to nenechali zajít až tak daleko, vše důležité se dočtete v následujících několika sekcích.

Co je astma?

Astma je zánětlivé onemocnění plic, které ztěžuje, nebo dokonce zcela znemožňuje dýchání. Je způsobené sníženou schopností průdušek správně odvádět vzduch do těla. Někdy za to může i křeč dýchacího svalstva

Jelikož je vzduch extrémně důležitý pro život, v případě těžkých záchvatů astmatu může jít postiženému o život.

Příčiny vzniku astmatu

Důvodů, proč se astma u člověka projeví, existuje dost. Hodně záleží i na tom, jaký typ astmatu je diagnostikován právě u vás. 

Astma dělíme na:

  • Alergické astma (většinou je vyvoláno alergií, bývá sezónní)
  • Nealergické astma (jeho spouštěč může být parfém, výpar z úklidového prostředku nebo třeba kouř z cigaret)

V odborných zahraničních materiálech (zdroj Healthline) se uvádí, že astma může vycházet i z charakteru vaší práce. (Zvlášť, pokud se každodenně pohybujete v prašném, nebo jinak rizikovém prostředí.) Příčinou může být i zvýšená fyzická námaha (jako je třeba sport, nebo dobíhání autobusu na poslední chvíli) a podobně.

Co se týká rizikových faktorů, na astma má vliv:

  • Rodinná anamnéza
  • Životní prostředí
  • Nedostatečná hygiena
  • Alergie

Astma si lze vypěstovat i nezdravým životním stylem. Především kouřením a zanedbáváním prevence. 

Příznaky astmatu

I když z výše uvedeného textu plyne, že máme několik typů astmatu, jeho projevy jsou si veskrze podobné. 

Symptomy astmatu jsou:

  • Kašel
  • Bolest a svírání na hrudi
  • Neschopnost popadnout dech
  • Problém hovořit
  • Nevolnost
  • Záchvat úzkosti

Člověk s astmatem může i sípat. O to víc, pokud ho trápí alergie, nebo nějaké další onemocnění dýchacích cest.

Diagnostika astmatu

Během preventivních prohlídek lékař poslouchá vaše srdce a dech. Což je jeden z prvních momentů, kdy jde astma zachytit. (Ačkoliv se zatím třeba ještě plně neprojevilo.) Zvýšené kontrole budete podléhat i v případě, že jste vedení jako pacienti s alergií. Z důvodu toho, že alergie může být spouštěčem astmatu.

Někteří lidé ale na prevenci nedbají a za lékařem chodí až ve chvíli, kdy se u nich projeví nějaké zřetelnější problémy. 

V takovém případě si s vámi doktor krátce pohovoří. Poslechne si vaše dýchání. Také vám nejspíš vystaví žádanku na alergologii, kde podstoupíte test na alergie. Nakonec můžete jít ještě na spirometrii, během které lékař zjistí kapacitu vašich dýchacích cest. (Pacient během ní fouká do speciálního přístroje, který měří hodnoty.)

Léčba

Astma se může léčit za pomoci léků, ale také se používají další metody, které na nich nestojí. V první řadě jde o dechová cvičení, která dovedou (při dlouhodobém dodržování) zlepšit kapacitu plic. 

Co se týče léků, ty většinou fungují na principu toho, že uvolní svalové napětí v dýchacích cestách a tím uvolní dýchání. Pro případ náhlého záchvatu astmatu by měl mít pacient při sobě i inhalátor, který mu pomůže v život ohrožující situaci zprůchodnit dýchací cesty. 

Existuje domácí úleva od astmatu?

Hodně z nás se při léčbě nemocí obrací na prostředky, které pocházejí z přírody. Není proto divu, že došlo i na domácí léčbu astmatu. Bohužel, ačkoliv se lékaři a vědci snažili najít způsoby, co by mohlo pacientům pomoci, neexistuje žádné oficiální stanovisko, které by některou z metod označilo za spolehlivě účinnou. (Nějaké výzkumy už proběhly, ale je potřeba je podrobit dalšímu ověření.) 

Prevence astmatu

I přes dodržování prevence není jisté, že se u vás astma jednoho dne neobjeví. Zvlášť, pokud se denně pohybujete v potenciálně rizikovém prostředí (kde je prach, spousta výparů z chemie, zvířecí srst, kouř…), nebo máte tuto anamnézu v rodině. 

I tak ale můžete:

  • Chodit na preventivní prohlídky
  • Přestat kouřit
  • Vyhýbat se alergenům a potenciálním spouštěčům
  • Brát léky, které vám předepsal lékař
  • Používat zvlhčovač vzduchu
  • Dbát na zvýšenou hygienu (například v období alergií častěji prát, změnit systém větrání, častěji si umývat obličej, na kterém mohou ulpět částečky alergenů zvenčí….)

Trpíte astmatem? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář