Artróza krční páteře: Příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Artrózu kyčelního, nebo kolenního kloubu určitě znáte. Věděli jste ale, že existuje i artróza krční páteře? Dokonce není v populaci ani nijak neobvyklá. Jak poznáte, že se s ní potýkáte i vy? A dá se nějak léčit?

Pohybový aparát je zodpovědný za to, že můžeme vykonávat široké spektrum činností. V mládí si to mnohdy neuvědomujeme, ale v průběhu času ho mohou začít zužovat mnohé nemoci.

Nehovoříme jen o revmatoidní artritidě, nebo o tenisovém lokti. Problematická je i artróza krční páteře, která je spojená s její degenerací. Tento stav je navíc spojován i se změnami nervové soustavy. Proto je důležité zachytit včas projevy a zajít na kontrolu k lékaři.

O tom všem si ale povíme níže.

Co je artróza krční páteře?

Artróza krční páteře

Artróza krční páteře je jedno z nejčastějších onemocnění oblasti krku, které se projevuje v průběhu stárnutí. Tento stav je nejčastěji způsobený degenerací obratlů a plotének. Na vině ale mohou být i kostní ostruhy. (Nezřídka jde ale i o kombinaci všech faktorů.) Tento stav pak ovlivňuje normální pohyb páteře. Což se může projevit i neurologickými problémy.

Artróza krční páteře nemusí být vážná. Může vám ale způsobit pocit ztuhlosti a i nějakou tu bolest. Tyto příznaky se navíc v průběhu času příliš nelepší. 

Příčiny

V průběhu stárnutí dochází k pozvolnému vysychání disků, které kvůli tomu ztrácí svoji pružnost. Také může dojít k jejich ztenčení. Z toho důvodu je u starších osob větší riziko kompresní zlomeniny obratle, než je tomu u mladších osob. K tomuto problému dochází kvůli kolapsu kosti. Na což má vliv zase osteoporóza, v průběhu které dochází k řídnutí kostí.

Mezi rizikové faktory dále patří:

  • Genetika
  • Obezita a nadváha
  • Sedavý způsob života s nedostatkem pohybu
  • Úraz páteře, nebo operace páteře
  • Kouření
  • Zaměstnání, které vyžaduje zapojení páteře při manipulaci s těžkými břemeny
  • Deprese
  • Úzkost

Artróza krční páteře

Příznaky artrózy krční páteře

Mnoho lidí v prvních fázích nezaznamená žádné příznaky. Další mají příznaky artrózy krční páteře, které po nějaké době odezní. V neposlední řadě existují lidé, na které příznaky tohoto stavu udeří s nečekanou silou, takže jim znemožňují normální pohyb. 

Mezi nejběžnější symptomy patří mírná ztuhlost a bolest. Například ve chvíli, kdy byli lidé delší dobu v klidu. Další příznaky zahrnují slabost rukou a nohou, horší koordinaci pohybu, bolest hlavy, zhoršení chůze nebo dokonce ztrátu kontroly nad vyměšováním.

Léčba artrózy krční páteře

Artróza krční páteře

Ne vše všech případech je nutné nasazovat léčbu. V domácích podmínkách lze využít léky proti bolesti. Dále je důležitý pravidelný pohyb. Nejlepší volbou pro vás bude chůze, nebo plavání. 

S artrózou krční páteře vám dokáže pomoci i vylepšení postoje. (Po konzultaci s lékařem si můžete obstarat speciální ortopedické vložky, které mohou mít na postavení taktéž pozitivní vliv.) Můžete chodit i na rehabilitace nebo na fyzioterapii. Vhod vám přijde i změna matrace a změna pracovní židle.

Z alternativních metod někdo doporučuje masáže, akupunkturu nebo chiropraxi. V nejtěžších případech vám pak může lékař navrhnout operaci.

Na tohle si dejte pozor

I když jsme v předchozím odstavci zmínili, že artróza krční páteře nevyžaduje ve všech případech léčbu, pravdou je, že byste se neměli pokoušet o sebediagnostiku. Zvlášť, pokud má vaše artróza krční páteře dramatičtější průběh a máte problémy s chůzí a vyměšováním.

Ve všech případech je důležité navštívit lékaře a nechat se důkladně prohlédnout. Příznaky nemocí a zdravotních stavů se často prolínají, takže pro člověka, který nemá vystudovanou medicínu a nemá k dispozici všechny diagnostické metody je prakticky nemožné stanovit správnou povahu svého problému.

I když se vám k doktorovi asi příliš nechce, nezapomeňte, že to děláte pro sebe.

Trápí vás artróza krční páteře? Pokud ano, jakým způsobem se vám ji podařilo dostat pod kontrolu?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/312598 – Artróza krční páteře (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář