Poslední aktualizace 9. 1. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Podzimní a zimní počasí přímo nahrává nejrůznějším onemocněním, která vám znepříjemňují život. Kromě obyčejného nachlazení vás může potrápit i chřipka, nebo angína. Pojďme se společně mrknout na to, jaké má angína příznaky a jak se jí co nejrychleji zbavit.
Venku začíná být tma, vlhko a chlad. Tyto faktory se podepíši nejen na vaší náladě, ale i na celkové kondici vašeho imunitního systému. Přidejte k tomu pracovní stres, špatné oblékání a nedůsledné hygienické návyky a pohroma je na světě.
Případně stačí, abyste domácnost sdíleli s jiným nemocným a váš oslabený imunitní systém se postará o to, abyste byli s kurýrováním další na řadě.
Abyste byli zdraví co možná nejdéle, podíváme se na příznaky a léčbu angíny.
Něco málo o angíně
Angína je velmi nakažlivé virové, ale i bakteriální onemocnění, které postihuje krční mandle člověka. Ty mají za úkol chránit vaše dýchací ústrojí před tím, aby se do něj dostaly mikroorganismy a další nežádoucí látky.
Tím, že bakterie a viry napadnou mandle dojde k jejich infekci. Kvůli ní jsou krční mandle zvětšené, bolavé a mohou způsobit vážné komplikace s mluvením. Angína postihuje všechny generace bez rozdílu. Nejběžnější je ale u dětí a mladých dospělých.
Projevy angíny
Když přijdete k lékaři, ten angínu rozezná prakticky ihned. Protože ale většina lidí není považovaná za odborníky v tomto oboru, může je jejich náhlé zhoršení stavu krapet vyděsit.
Angínu nejčastěji provází:
- Horečka
- Únava
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Bolest v krku
- Otok mandlí
- Obtížné polykání
- Chrapot
- Kašel
- Ucpaný nos
- Zvětšené uzliny
- Bolestivé mízní uzliny
- Oteklé žlázy v krku
- Zarudlé mandle
- Hnisavé čepy na mandlích
- Bílé skvrny na mandlích
U malých dětí se může objevit i nevolnost, zvracení a bolest v oblasti hrudníku.
Důležité je, abyste tyto příznaky nepodcenili a neprodleně se objednali ke svému lékaři, který stanový další léčebný postup. Po jeho nasazení by měla nemoc přejít do 1, maximálně do 2 týdnů.
Léčba angíny
Předtím, než lékař nasadí účinnou léčbu je potřeba, aby provedl důkladnou prohlídku. Kromě pohledu do krku není výjimkou, že udělá i jeho výtěr. Jen díky němu bude mít naprostou jistotu, zda je angína způsobená bakterií, nebo virem.
Nejběžněji se na angínu předepisují antibiotika, které je potřeba užívat přesně podle pokynů, které vám určí lékař. Běžně se stává, že se po několika dnech začnete cítit lépe a nemáte další motivaci pokračovat v jejich důsledném braní. Bohužel, i přes zlepšení stavu není bakteriální, nebo virová infekce zcela vyléčená, což může vést k celkovému prodloužení léčby, nebo dokonce i k dalšímu zhoršování stavu.
Zároveň platí, že někteří lidé jsou na užívání antibiotik tak navyklí (případně jsou původci nemoci proti nim tak odolní), že je potřeba, aby jim bylo toto léčivo předepsáno víckrát.
Další tipy, jak si ulevit
I když užíváte léky, které vám předepsal váš lékař, v prvních hodinách a dnech vám nebude ani trochu dobře. Proto není vůbec na škodu vyzkoušet některé další tipy, které vám mohou trochu ulevit a díky kterým by měla vaše rekonvalescence probíhat o trochu rychleji.
Neprohloupíte, když budete:
- Pít dostatečné množství tekutin
- Hodně odpočívat a spát
- Kloktat slanou vodu (například Vincentku)
- Brát pastilky na bolení v krku
- Balit krk do šátku s mokrým obkladem (mokré teplo)
- Zvlhčovat vzduch v místnosti kde pobýváte a spíte
Dále si můžete vypomoci tím, že budete chladit krk zevnitř. To znamená, že zaúkolujete rodinu či přátele, aby vám nakoupili jogurty, mražené ovoce či zmrzlinu.
Rozhodně neuděláte žádnou chybu ani v případě, že do své stravy zahrnete potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Ty vám pomohou doplnit látky, které jste ztratili během pocení a zároveň povzbudí váš imunitní systém. Než se ale pustíte do divokých experimentů, ujistěte se, že danou potravinou nenarušíte účinky antibiotik. Na to se stačí zeptat lékaře, nebo se začíst do příbalového letáku.
Jasnou volbou pro vás ale může být silný masový vývar se zeleninou. Zároveň se snažte vyvarovat jídlům, která mohou způsobit ještě větší podráždění krční sliznice. Může jít o suchý rohlík, tvrdý chleba, brambůrky a podobně.
Naprostou samozřejmostí by pro vás měl být i hlasový klid. To platí především pro děti, které nevydrží chvilku potichu. Také ženy mají tendenci se přepínat a starat se o domácnost a její členy, i když samy by měly zůstat v posteli a přenechat starosti a péči ostatním.
Komplikace spojené s nemocí
I když je angína celkem běžné a rychle léčitelné onemocnění, občas může dojít k závažnějším zdravotním potížím, které ho mohou provázet.
Mezi ně patří:
- Spánková apnoe (v noci přestanete na okamžik dýchat)
- Hnisání mandlí
- Revmatická horečka
Právě z těchto důvodů je důležité, abyste léčbu angíny neodsunuli na vedlejší kolej. Tyto komplikace vám totiž za to opravdu ani trochu nestojí.
Jak na vhodnou prevenci?
Bohužel, neexistuje mnoho způsobů, jak se vzniku angíny účinně bránit. Jediné, co můžete vyzkoušet je to, že nebudete přicházet do kontaktu s nemocnými (a to i když se zdá, že jsou pouze nachlazení) a budete si častěji mýt ruce. Rozptyl nemoci v domácích podmínkách můžete zabrzdit i tím, že naučíte všechny členy domácnosti správně používat kapesník.
Tipy pro posílení imunity
Pravdou je, že užívání antibiotik má zcela devastující účinky na váš imunitní systém. Není proto vůbec divné, že po vyléčení jedné nemoci na vás během okamžiku skočí nějaká další. Právě proto je dobré znát způsoby, jakými můžete posílit imunitu během nemoci, ale i bezprostředně po ní.
Určitě vyzkoušejte:
- Cibuli
- Česnek
- Banány
- Petržel
- Růžičkovou kapustu
- Špenát
- Tuřín
Co se týče citrusů, ty si nechte až na dobu po dobrání poslední dávky antibiotik. (Mohou snížit účinek léků.) Před koncem léčby se vyvarujte i alkoholu a ve větší míře také mléku a mléčným výrobkům, které vás mohou zbytečně zahlenit. Po ukončení léčby do jídelníčku zařaďte i zvýšené množství vlákniny a výrobky, které obsahují probiotika. Antibiotika mají totiž velmi špatný vliv na mikroflóru střev.
Když léčbu angíny nepodceníte, uvidíte, že budete opět brzy fit.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.