Ne každé masivnější vypadávání vlasů musí být hned alopecie. I přesto se jí ale mnoho lidí bojí. Dá se i během tohoto onemocnění nastartovat růst vlasů? A existuje vůbec prevence alopecie, která by zajistila, že nám v budoucnosti nehrozí?
Mezi příznaky stárnutí u mužů, ale i u žen, často patří zhoršená kvalita vlasů, jejich řídnutí a vypadávání. U někoho se může dokonce objevit i alopecie, která způsobuje závažné plešatění nejen v oblasti hlavy, ale také třeba v obočí a v oblasti řas.
Jelikož jde o velmi vážný společenský handicap, lidé, kteří alopecií trpí, mohou zažívat nepříjemné momenty a snížené sebevědomí.
Druhy alopecie
Alopecie areata
Hlavním příznakem alopecie areata je vypadávání vlasů v podobě skvrn, obvykle na pokožce hlavy. Alopecie areata však může postihnout i obočí, řasy a další místa na těle.
Alopecia areata je autoimunitní onemocnění. Při alopecia areata imunitní systém mylně napadá zdravé vlasové folikuly, ze kterých rostou vlasy, podobně jako imunitní systém může bojovat s infekcí. Poškození folikulů má za následek vypadávání vlasů. Tento typ alopecie se obvykle vyskytuje v rodinách.
Alopecie totalis
Pokud dochází k vypadávání vlasů na celé pokožce hlavy, nazývá se tento stav alopecia totalis. Stejně jako u některých jiných forem alopecie se zdá, že souvisí s neobvyklou reakcí imunitního systému. Vědci se však stále snaží odhalit přesné příčiny alopecie totalis.
Alopecie universalis
Jak již název napovídá, alopecia universalis je stav, který zahrnuje úplnou ztrátu vlasů. To zahrnuje pokožku hlavy a zbytek těla. Stejně jako u jiných autoimunitních onemocnění není jasné, proč se u některých lidí tento stav rozvine a u jiných ne.
Androgenní alopecie
Androgenní alopecie je běžný genetický stav, který postihuje lidi všech pohlaví.
Mužská plešatost obvykle začíná ustupující vlasovou linií nebo ztrátou vlasů na temeni. Boky a spodní část hlavy jsou obvykle poslední oblasti, kde vypadávají vlasy, pokud vůbec nějaké ztrácejí. Tito muži často podstupují transplantaci vlasů, nebo zkouší vlasové přípravky, ke kterým patří třeba Provexin.
Ženská typová plešatost se liší od mužské plešatosti, protože obvykle začíná řídnutím vlasů podél dílčí linie. Částečná čára se může nakonec rozšířit, ale úplná pleš je vzácná.
Také dodáváme, že druhů alopecie existuje mnohem víc a zahrnují například i alopecii po porodu, která je způsobená rapidním propadem ženských hormonů po těhotenství.
Proč k tomu dochází?
Lékaři nemají zatím příliš vodítek k tomu, proč k alopecii u některých lidí dochází, a u některých ne. Má se ale za to, že může jít o autoimunitní onemocnění. Dále může být na vině genetika a nedostatek některých vitamínů a minerálů (vitamín D, vitamín B3, zinek, železo…). V neposlední řadě může hrát roli i nějaké další onemocnění. Například štítné žlázy.
Zároveň z toho plyne, že proti alopecii není v současné době žádná známá prevence, která by snížila její riziko.
Léčba alopecie
Léčba alopecie může zahrnovat imunoterapii, aplikaci krémů s kortikosteroidy a podávání Minoxidilu. Někdy se mohou aplikovat i injekce a užívat léky proti alopecii, které mohou i podpořit růst nových vlasů.
V případě, že jste ještě neztratili všechny vlasy na hlavě, můžete vyzkoušet i kvalitní vlasovou kosmetiku a užívání vitamínových doplňků stravy na podporu růstu vlasů. Například výrobky od české značky Vlasimo, které má v nabídce i šampon na růst vlasů, mohou být v těžké situaci dobrou volbou.
Také můžete zkusit:
- jemné masáže hlavy,
- aplikaci rozmarýnového oleje,
- zdravější jídelníček s dostatkem vitamínů a dalších živin.
Určitě také nezapomínejte na snížení stresové zátěže a na správnou péči o vlasy, která může podpořit sílu a odolnost těch zbývajících.
Bojovali jste někdy s alopecií? A podařilo se vám nechat vlasy zase dorůst?
Zdroj
https://www.healthline.com/health/alopecia-areata – Alopecie areata (anglicky)
https://health.clevelandclinic.org/alopecia-areata-natural-treatment – Přírodní prostředky na alopecii (anglicky)
https://www.healthline.com/health/alopecia-types – Typy alopecie (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.