Alergie na břízu: Příznaky, podle kterých ji poznáte

Poslední aktualizace 14. 6. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Jakmile se udělá po zimě trochu hezky, mnoho lidí začne kýchat a prskat. Když totiž začíná období růstu a květu, přichází s ním bohužel i období alergií. Jak poznáte, že můžete mít alergii na břízu? A na co dalšího byste si měli dát v souvislosti s ní pozor?

V současné době se hovoří o tom, že se zvýšil počet alergiků. Jestli je to pravda, nebo ne, to nemůžeme potvrdit. Musíme ale uznat, že se o alergiích mnohem více mluví.

Mezi největší problémisty patří v jarních měsících bříza, která způsobuje velmi nepříjemné alergické reakce, které mohou alergiky vyřadit na nějakou dobu z provozu. (Za předpokladu, že neberou léky proti alergii.)

Jak poznat, že se alergie na břízu týká i vás? A může alergie na břízu vyvolat nějaké další alergie?

Alergie na pyl

Les plný bříz v zimě

Než se začneme bavit o alergii na břízu, je nutné si představit alergii na pyl, která tento problém vyvolává.

Pyl je velmi jemný prášek, který produkují stromy a rostliny. Když fouká, může se tento prášek dostat do vzduchu, který člověk vdechne. Pokud váš organismus pracuje správně, pyl vám nic neudělá. U alergiků ale jejich tělo špatně vyhodnotilo nebezpečnost pylu a tak proti němu pravidelně bojuje.

Někteří lidé mají celoroční alergii. Další mají nejhorší alergickou reakci v době květu některých konkrétních stromů a rostlin, na které je jejich tělo citlivé. To, na jaký pyl máte alergii, vám poví alergolog, který provede speciální test na alergie.

Alergie na břízu

Alergie na břízu je jedna z nejčastějších pylových alergií vůbec. Pylové částečky se obvykle nacházejí ve vzduchu během jarních měsíců. Jeden jediný strom břízy dovede v průměru vyslat do vzduchu na 5 milionů pylových zrníček. Ta pak mohou putovat vzduchem až 90 m daleko.

Aby to nebylo málo, alergie na břízu nebývá často jediným problémem. Alergii mohou vyvolat i jiné stromy ze stejné rodiny. Alergik tedy může kromě břízy reagovat na lísku, olši a habr.

Příznaky alergie

Příznaky alergie na břízu, nebo na jiný strom z rodiny břízovitých, se může na první pohled podobat obyčejnému nachlazení.

Mezi příznaky patří:

  • Ucpaný nos
  • Tlak v dutinách
  • Vodnatá rýma
  • Svědění očí
  • Podešlé oči
  • Škrábání v krku
  • Kašel
  • Ztráta čichu a chuti
  • Astma

Léčba alergie na břízu

Pokud vám lékař diagnostikuje alergii, je pravděpodobné, že se s ní budete setkávat každý rok. Minimálně do staršího věku, kdy je imunitní systém trochu slabší a už nemá tendence reagovat tak silně.

Mezi hlavní prostředky léčby patří léky na alergii, které dovedou zkrotit nepřiměřenou reakci těla na alergen. Také si můžete pořídit alergické kapky do očí.

Dále se doporučuje nezdržovat se při rozkvětu problematických rostlin venku a méně časté větrání. Někomu pomáhá i speciální výplach nosu konvičkou se slanou vodou a kloktání slané vody. Pomoci může i sušení oblečení v sušičce a ne na čerstvém vzduchu.

Může vyvolat další alergie?

Bříza může vyvolat alergii

Některé alergie mají schopnost zvyšovat riziko vzniku dalších alergií. V případě alergie na břízu se může u některých nemocných objevit alergie na jablka. Dále může vyvolat alergii na kiwi a na broskve, celer a mrkev, lískové a vlašské ořechy, mandle a kari, nektarinky a meruňky, petržel a rajčata, arašídy, koriandr, brambory, špenát, olivy a na mnoho dalších.

Ne každý člověk s alergií na břízu se k tomuto stavu dopracuje. Riziko vzniku alergií na některé z těchto potravin mají navíc různou pravděpodobnost. Nemusíte se tedy ničeho bát. Jen buďte při jídle trochu více pozorní.

Trápí vás alergie na břízu? Pokud ano, jak ji zvládáte?

https://www.healthline.com/health/allergies/pollen – Vše o pylových alergiích (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář